Analys. .
DN:s politikreporter Ewa Stenberg svarar på frågor om krisen inom Socialdemokraterna.
Kan Mona Sahlin ta sig ur krisen?
– Det som talar till hennes fördel är att hon inte har några tydliga utmanare. Några av de namn som nämnts som möjliga efterträdare, som den tidigare riksdagsmannen Thomas Bodström, Södertäljes kommunalråd Anders Lago eller Metalls ordförande Stefan Löfven, sitter inte i riksdagen. Det gör det nästan omöjligt för dem att ta över, i synnerhet nu när riksdagen blivit mäktigare efter riksdagsvalet.
– I riksdagen nämns främst gruppledaren Sven-Erik Österberg som en möjlig efterträdare, men han håller en låg profil offentligt och hittills har det inte syns synts så många tecken på att några vill lyfta fram honom. Mona Sahlin gjorde dessutom en bra valspurt och bilden av en ledare som fått ta emot hugg och slag, vacklat betänkligt för att sedan resa sig upprätt och göra ett starkt avslut uppskattas i partiet.
– Det som talar mot att Mona Sahlin behåller greppet är det katastrofala valresultatet, att hon ledde in partiet och investerade sin trovärdighet i ett samarbete med V och MP som nu underkänns samt att partiet nu förlorat rollen som största parti i opinionen. Socialdemokraternas interna opinionsmätningar indikerar dessutom att partiet riskerar att ligga kvar som näst största parti det närmaste året.
Varför är det Thomas Östros och Ibrahim Baylan som kritiseras just nu?
– Det är känsligt att kritisera partiledaren, i synnerhet som hon fått ta emot så mycket kritik tidigare och partiets företrädare talat indignerat om en organiserad ”Mosa Mona”-kampanj. Hon har ingen given efterträdare, och dessutom finns det en stark tradition i socialdemokratin att backa upp sin ordförande. Det är också en betoning av att ansvaret för valförlusten bärs av fler personer än partiordföranden, det finns ett kollektivt ansvar. Och det är vanligt att partisekreteraren byts efter ett katastrofval.
– Men kritiken mot Thomas Östros och Ibrahim Baylan är också en kritik mot Mona Sahlin. Det var ju hon som valde dem, och därmed sparkade deras företrädare Pär Nuder och Marita Ulvskog. Och när riksdagens justitieutskotts ordförande Morgan Johansson i dagens Sydsvenskan kritiserar Thomas Östros för fyra fatala politiska misstag som kostade de rödgröna valsegern är det ett beslut som Mona Sahlin är lika ansvarig för. Löftet om sänkt pensionärsskatt, som Morgan Johansson kritiserar, var det till exempel partiordföranden själv som drev starkast.
Nästa år håller S extrakongress – vad kommer att hända där?
– Dagordningen bestäms av partistyrelsen. Den kan besluta om det ska förrättas några omval på kongressen eller inte. Det som redan står klart är att partiets kriskommissions rapporter ska debatteras och valnederlaget analyseras.
– Allt fler inflytelserika socialdemokrater kräver nu att kongressen också ska ompröva partiets ledarskap. På tisdagen ställde sig riksdagens försvarsutskotts ordförande Håkan Juholt bakom SSU:s krav att hela partistyrelsen bör ställa sina platser till förfogande. Mona Sahlin själv har sagt att hon är öppen för att kongressen omprövar ledarskapet.