"Tsunamin blev Freivalds fall"

Publicerad 2006-03-21 15:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Huvudorsaken till utrikesminister Laila Freivalds avgång är hennes bedrövliga hantering av flodvågskatastrofen, anser den borgerliga alliansen. Även om regeringen inte iscensatt den senaste affären, tror borgerligheten att den var en välkommen ursäkt för att göra sig av med Freivalds.

- Statsminister Göran Persson säger inget om att något fel skulle ha begåtts vid något tillfälle, sa moderatledaren Fredrik Reinfeldt vid alliansens gemensamma presskonferens.

Freivalds avgång handlar dock framför allt om tsunamin, hennes agerande i samband med Muhammedkarikatyrerna var bara ett bananskal som dök upp.

Centern ville redan i december, efter Katastrofkommissionens rapport, rikta ett misstroendevotum mot Laila Freivalds på grund av hur UD skötte tsunamin. Övriga borgerliga partier ville liksom miljöpartiet avvakta konstitutionsutskottets (KU) granskning, och efter visst tumult inom alliansen blev det till slut linjen. Exempelvis mp:s språkrör Peter Eriksson har dock öppet sagt att Freivalds borde avgå, och hon löpte stor risk att tvingas bort efter en omröstning i riksdagen.

- Göran Persson och Laila Freivalds har inte velat invänta domen i riksdagen, sa kd:s partiledare Göran Hägglund.

Samtidigt menade flera av de borgerliga ledarna att ett tungt ansvar vilar på statsministern för att han låtit Freivalds sitta kvar för länge. Att Freivalds ställning försvagats betydligt har också satt sina spår i utrikespolitiken, förklarade centerledaren Maud Olofsson.

Borgerligheten menar att Freivalds kan ha brutit mot grundlagen när hon skickade en UD-företrädare till webbhotellet Levonline för att tala om Sverigedemokraternas internettidning, vilket senare ledde till att sajten släcktes ned. Folkpartiledaren Lars Leijonborg hoppas också att KU skyndsamt behandlar hans anmälan av Freivalds i den frågan.

- Tsunamihanteringen är det grundläggande skälet till att vi hamnat där vi är, sa Lars Leijonborg. Men det andra var också ett gravt misstag, liksom att försöka vilseleda folket om huruvida utrikesministern visste om det eller inte.

Några vidare slutsatser om KU:s fortsatta granskning av flodvågskatastrofen ville alliansledarna inte dra, till exempel om lämpligheten i en misstroendeförklaring mot statsministern.

- Vi tycker att hela regeringen ska avgå, sa Fredrik Reinfeldt. Men det har vi möjlighet att ordna i valet den 17 september.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.