Att få bukt med långtidssjukskrivningar var ett av regeringens viktigaste vallöften. I budgeten utlovas nu att utförsäkrade ska få jobb genom att rusta upp det svenska kulturarvet. Regeringen satsar 800 miljoner kronor på att ge personer med nedsatt arbetsförmåga arbete inom kultursektorn.
– Det här är ett sätt för dem som står långt ifrån arbetsmarknaden att få ett riktigt jobb och samtidigt bidra till att vårda vårt kulturarv, säger arbetsmarknadsminister Hillevi Engström till DN.
I höstbudgeten som presenteras nästa vecka föreslår arbetsmarknadsminister Hillevi Engström (M) och kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (M) en gemensam satsning som går under namnet kulturarvslyftet. Tanken är att personer som blir utförsäkrade från sjukförsäkringen och har nedsatt arbetsförmåga ska få jobb med att på olika sätt vårda det svenska kulturarvet. Totalt beräknas 4 400 personer få anställning med lönebidrag inom kulturområdet, enligt det pm som DN tagit del av.
– Det här är en brygga in till arbetsmarknaden med meningsfulla jobb som annars inte skulle ha blivit utförda, säger Hillevi Engström.
Satsningen omfattar tre huvudområden: digitalisering, inventering och vård. Riksantikvarieämbetet får i uppdrag att administrera satsningen och välja ut vilka projekt som ska genomföras.
– Det kan vara allt från att se till att fornlämningar blir tydliga i skogen till att ägna sig åt digitaliseringsarbete av gamla arkiv, säger Lena Adelsohn Liljeroth.
Hon ser kulturarvslyftet som den största kultursatsningen på många år och bedömer att det finns ett stort behov bland landets museer, bibliotek och arkiv att uppdatera och se över samlingarna.
Samtidigt är det ett försök att motverka stigande arbetslöshetssiffror i samband med den rådande skuldkrisen i Europa. Det har alltid varit svårt att hitta arbetsgivare som vill anställa människor med funktionsnedsättning, och en pressad ekonomi gör inte situationen lättare.
– Det är viktigt att arbetslösheten inte biter sig fast. Om vi inte hittar lösningar för den här gruppen så blir den enda lösningen att säga till dem att det blir pension för din del, säger Hillevi Engström.
Kulturarvslyftet innebär att regeringen avsätter 270 miljoner kronor till Riksantikvarieämbetet för att täcka kostnaderna för arbetsledning. Därutöver tillkommer kostnader för lönebidrag. Totalt beräknas satsningen kosta omkring 800 miljoner kronor de närmaste tre åren.
Samtidigt gör arbetsmarknadsdepartementet en satsning på bland annat tidsbegränsade anställningar inom Samhall. Kostnaden för den satsningen är ännu inte exakt klar men uppgår till några hundra miljoner under en treårsperiod.
Vad tycker du om regeringens förslag? Diskutera här.