Överbefälhavare Sverker Göranson välkomnar uppgörelsen:
”Jag är glad över att det nu tycks finnas en bred politisk enighet om vårt uppdrag i Afghanistan. Breda politiska lösningar är bra för Försvarsmaktens arbete och den tilltro det skickar till de svenska kvinnor och män som utför svåra åtaganden, säger överbefälhavaren i en skriftlig kommentar.
”Efter mitt besök där förra veckan vet jag att soldaterna på plats hoppats på en långsiktig och stabil överenskommelse — en överenskommelse som visar att de kan fullfölja uppgiften att gemensamt bygga säkerhet tillsammans med sina afghanska kolleger”, skriver Göranson.
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson tolkar överenskommelsen som att regeringen tvingats anpassa sig till SD:
”Det här visar att vi påverkar politiken trots de övrigas ambition att hålla oss utanför”, säger han i ett uttalande.
”Vad jag kan utläsa av det här är att regeringen känt sig oerhört pressad och tvingats ta några stora steg tillbaka för att nå en bred majoritet i riksdagen och inte låta oss fälla avgörandet. Resultatet av uppgörelsen ligger mycket nära vår utgångspunkt för Afghanistaninsatsen”, skriver Åkesson.
Svenska Afghanistankommittén välkomnar ambitionen att gå från stridande till stödjande trupp i landet.
– Men man ska komma ihåg att våra 500 soldater utgör mindre än 0,5 procent av det totala antalet utländska soldater, så man ska inte överdriva den svenska diskussionen. Det viktiga är vad som är bra för Afghanistan, inte för de svenska trupperna, säger generalsekreteraren Peter Brune till TT.
Kommittén är inte motståndare till de utländska trupperna, så länge de är där på ett FN-mandat, framhåller han.
– Vi accepterar den militära närvaron men man kan göra väldigt mycket mer nytta på den civila sidan, säger Brune.
Han anser också att det är en bra ambition att föra över ansvaret till en civil ledning under 2012. Däremot har han ingen åsikt om huruvida de svenska trupperna ska börja dras tillbaka 2011 eller 2012, vilket har varit en viktig fråga för Vänsterpartiet.
– Det är fel fokus, säger Peter Brune.
Finland ser positivt på överenskommelsen mellan regeringen, S och MP.
Grannländerna Finland och Sverige har haft ett gott samarbete under planeringen av deltagandet i uppgifterna, heter det i ett pressmeddelande från den finländska regeringen där det också framhålls att Finland informerades om överenskommelsen innan den offentliggjordes i Sverige.
President Tarja Halonen och regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskott framhåller i pressmeddelanden att den svenska linjen är förenlig med Finlands hittillsvarande linje. Finlands deltagande i Afghanistan ses över vid krishanteringsöversikterna med sex månaders mellanrum. I slutet av nästa år granskar man hur man framskridit med att ge över ansvaret till afghanerna.
Finland har närmare 200 soldater i Afghanistan som samverkar med svensk trupp.