– Den här gången får det bara inte bli fel, säger Andreas Ekström, valnämndsordförande i Borås, om söndagens omval i Västra Götalandsregionen.
Han basar över 450 valförrättare som i likhet med varenda valkollega i regionen utbildats för att misstag inte ska upprepas.
– Vi har ögonen på oss, och det med rätta, säger han.
Tidigare har det bara varit ordförandena och deras vice i de olika distrikten som instruerats för att därefter föra kunskapen vidare.
Nu har alla valjobbare fått en extra duvning som detaljerat rör hela proceduren i och kring vallokalen.
– Det handlar om grundläggande delar om vad som ska göras, säger Andreas Ekström.
I Göteborg jobbar närmare 1.700 valförrättare på söndag.
– Vi har betonat de punkter där det begåtts formella fel, säger Bill Werngren, valkansliets chef, och exempelvis tryckt på ledarskapet i vallokalen.
– Hellre köer än oordning.
Bill Werngren anser att valsystemet måste förändras så att det bättre anpassas till den allt högre andelen förtidsröstning.
– Systemet har inte hängt med och det är upp till riksdagens partier att göra något åt det.
Han anser att det blivit tekniskt svårare att hantera det faktum att förtidsröstningen ökat stort.
När det dimper ner 40 procent av rösterna i ett distrikt i kartonger i form av förtidsröstningskuvert för avbockning samtidigt som det står en kö av röstare framför bänken, då är det svårt att hinna med och situationen blir svårare att hantera.
Bland annat skulle han gärna se att tidpunkten för ångerröstning tidigareläggs till eftermiddagen.
– Att förtidsröstarna kan ångra sig fram till klockan 15 eller 16 är ett rimligt krav, säger också professorn i statsvetenskap, Folke Johansson.
– Samtidigt måste man vara medveten om att det finns risk för misstag när det handlar om människor som jobbar med det här så sällan.
Behovet av utländska valobservatörer tillbakavisar han helt:
– Observatörer har man för att undvika valfusk, säger han.
– Här handlar det inte om det, utan om klanterier och inget annat.