Vänsterpartiet ändrar partiprogram

Publicerad 2007-11-23 17:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Miljön och kampen mot rasismen lyfts fram i vänsterpartiets förslag till nytt partiprogram, som ska antas vid kongressen i juni nästa år.

Förslaget har nu skickats ut till medlemmarna som ska komma in med synpunkter.

Det finns reservationer i partistyrelsen men debatten väntas inte bli alls lika uppslitande som när det nuvarande programmet antogs. Det ledde till en bitter strid, där partiets så kallade förnyare led ett svidande nederlag. Förändringarna är inte alls lika omfattande denna gång.

Inledningsvis slås fast att vänsterpartiet är ett socialistiskt och feministiskt parti på ekologisk grund. En rättvis fördelning av naturresurserna kopplas samman med köns- och klasskampen.

Även kampen mot rasismen får en mer framträdande plats i programmet och där sägs att "rasistiska strukturer återskapas genom det kapitalistiska systemet".

Motståndet mot EU förändras inte. I programmet står fortfarande att EU måste upplösas och att vänsterpartiet arbetar för ett svenskt utträde. I avvaktan på det uppmanas Sverige att agera mer motsträvigt när det gäller att införa EU-beslut som saknar folklig förankring.

Partiet vill utvidga demokratin till det ekonomiska området genom återreglering och ett ökat samhälleligt ägande.

"Särskilt i tider av finansiell kris kan och bör staten agera tydligare för att uppnå detta mål", heter det.

Det tidigare kravet på sex timmars arbetsdag med bibehållen lön stryks. Nu sägs i stället att "normalarbetstiden skall kortas".

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.