"Vi ligger rätt i tiden"

Publicerad 2008-02-29 11:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trots att kristdemokraterna hamnat under riksdagsspärren i två opinionsmätningar på raken är partisekreteraren Lennart Sjögren inte oroad. – Vi ligger rätt i tiden, säger han.

I går presenterades DN/Synovates februarimätning som visar att kristdemokraterna är ett parti i kris. Partiet har tappat 0,4 procentenheter sedan januari och har nu ett väljarstöd på tre procent, en procent under riksdagsspärren.

Samtidigt har sverigedemokraterna ökat sitt väljarstöd. Nu ligger de bägge partierna på samma nivå, men Lennart Sjögren ser inget samband där emellan utan tror att sverigedemokraternas väljare är missnöjda socialdemokrater.

Vi ser ju också nu att socialdemokraterna tappar 3,1 procent. Därifrån kan man ställa sig frågan: var har de gått någonstans?, säger han.

Lennart Sjögren medger att det är roligare att vara partisekreterare när siffrorna går upp, men säger att det alltid blåser inom politiken och är övertygad om att väljarna kommer tillbaka så småningom.

Vi driver vidare vår politik. I dag lanserar till exempel Maria Larsson en utredning om fritt val inom äldreomsorgen, som skapar valfrihet för de äldre, säger han.

Statsvetaren Henrik Oscarsson sa nyligen att kristdemokraternas problem bottnar i att deras kärnfrågor, som motståndet mot könsneutrala äktenskap, ligger fel i tiden. Lennart Sjögren håller inte med.

- Det finns andra undersökningar som visar att värderingsfrågorna ökar i betydelse i samhället. Jag tror att valet 2010 kommer handla mer om värderingar och mindre om plånböcker, säger han och tillägger:

- Vårt parti ska göra ett jättebra val 2010, med siffror över 10 procent.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.