Wallström rosar Reinfeldts regering

Publicerad 2009-05-04 08:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den borgerliga alliansen gör ett bättre jobb i EU än den tidigare socialdemokratiska regeringen med Göran Persson i spetsen gjorde, anser EU-kommissionären och socialdemokraten Margot Wallström.

- De har tagit för sig mer och är med på alla möten och intresserar sig på ett annat sätt, säger Wallström till Svenska Dagbladet.

Wallström säger att hon gärna berömmer de svenska ministrarna, som hon tycker har varit bra på att vara i Bryssel och höra av sig till kabinettet — något som enligt henne bådar gott inför det kommande svenska ordförandeskapet.

Margot Wallström, som lämnar sin post i höst, har tidigare sagt att hon därefter inte tänker ta på sig någon framträdande roll eller centrala uppdrag för partiet i Sverige.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: DN/Scanpix Bostadsrätterna har gått upp mest.

Bopriserna stiger

Så mycket steg priserna i januari. Under de senaste tolv månaderna har bostadspriserna sjunkit i Sverige. Men i januari märks en förändring.

Klaga på ockerhyra - få pengar tillbaka. De som anmäler får ofta rätt.

Foto: DN

Regeringen skriver ny terrorstrategi

Andra gången på fyra år. Ett nytt tänkbart grepp kan vara att vid behov tillåta informationsutbyte mellan Säpo, Must och FRA.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.