Public Service-utredningen

Public Service-utredning oroar

Publicerad 2008-06-30 15:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Minskad detaljstyrning och ett större oberoende från staten är huvudtemat i public serviceutredningen, som lades fram på måndagsförmiddagen.

Tv-avgiften blir kvar liksom de tre bolagen SVT, SR och UR.

Men SVT-chefen Eva Hamilton är oroad för minskade resurser.

Public service-medierna ska även i framtiden vara de tre bolagen Sveriges Television, Sveriges Radio och Utbildningsradion. Tv-avgiften byter namn till public service-avgift och momsbeläggs med 25 procent.

För att kompensera för momsförlusten införs ett årligt statsanslag till public service-medierna. Sponsringen ska minska till under hälften av dagens nivå.

Det är huvudingredienserna i det betänkande om public service som utredaren Rose-Marie Frebran (kd) överlämnade till kulturdepartemetet på måndagen.

Den sammanslagning av de tre bolagen som SVT:s vd Eva Hamilton förslagit motverkar varje bolags oberoende, anser utredaren, men hon håller ändå dörren öppen för andra förslag.

- Det vore förmätet av mig att föreslå en ihopslagning. Det skulle kräva en mycket mer omfattande utredning och det har jag inte haft resurser till, sade Rose-Marie Frebran på presskonferensen i Rosenbad.

Genom tre självständiga bolag värnar utredningen radion, som redan i dag tar hem 37 procent av licensmedlen. Namnbytet från tv-avgift till public service-avgift är därför naturlig.

Avgiften blir momspliktig för bolagen och ska uppgå till 25 procent. De kan då dra av den ingående momsen.

- Momsplikten är den enskilt viktigaste åtgärden för att nå ett effektivt utnyttjande av avgiften, sade Rose-Marie Frebran som även menar att åtgärden kommer att stimulera extern produktion.

För att tittarna/lyssnarna inte ska få en dyrare avgift ska SVT, SR och UR kompenseras för förlusten av den utgående momsen med ett årligt statsanslag som motsvarar momsförlusten. Anslaget liksom tv-avgiften skrivs upp med två procent varje år. Det är för lite, tycker SVT:s vd Eva Hamilton

- Vi räknar med en konstnadsökning på fyra procent årligen. Med två procents uppräkning får vi svårt att hänga med i den snabba utvecklingen på medieområdet och blir tvungna att smalna av vårt programutbud. Det finns inget folkligt stöd för det, säger Eva Hamilton.

Även om public service-företagen kompenseras rimmar det illa med utredningens mål att medierna ska bli mindre beroende av staten, tycker SVT-chefen.

- Det blir ju en pott som varje år måste läggas in i statsbudgeten.

Hon är också emot utredningens förslag att sponsringen i public service ska minska. Utredaren menar att den nuvarande sponsringen är för stor och måste användas med större restriktivitet. Från 50 sponsrade sportevenemang 2007 vill utredningen minska till 20 per år.

Men Eva Hamilton betonar att SVT då får det ännu svårare att få de stora, dyra sportevenemangen.

Rose-Marie Frebran föreslår också att man tar bort kravet att 55 procent av allmänproduktionen för SR och SVT ska göras utanför Stockholm. Kravet på spegling finns dock kvar, och det ska gälla hela landet och hela befolkningen.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Lars Pehrson / Scanpix Lykke Li kammade hem två Grammisar.

Lykke Li stor Grammisvinnare

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Årets vinnare.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.