1. Ja till aborträtten.
2. Nej till enkönade äktenskap.
3. Ja till homosexuellas rätt att adoptera.
4. Ja till rätten att bära vapen.
Barack Obama sluter i högsta grad upp bakom kvinnors rätt till abort och har avvisat kraven på ett konstitutionellt tillägg för att häva Roe vs Wade, det beslut i USA:s högsta domstol som sedan 1973 garanterat aborträtten i USA. Han vill ha mer utbildning om preventivmedel för att hindra oönskade graviditeter.
Obama vill också att homosexuella får samma juridiska rättigheter som ges till heterosexuella par. Det inkluderar bland annat rätt till adoption och skydd mot diskriminering i arbetslivet. Han vill även stärka rättigheterna för homosexuella som tjänstgör inom militären. Men han säger nej till enkönade äktenskap.
Obama stöder enskilda individers rätt att bära vapen med hänvisning till det andra tillägget i USA:s konstitution. Han säger samtidigt att författningen inte hindrar delstatliga och lokala myndigheter från att införa striktare vapenrestriktioner och han är för ett förbud mot attackvapen.