SL satsar på gratis internet

Publicerat 2006-11-20 09:26

SL satsar på att införa trådlös internetuppkoppling i kollektivtrafiken. Nästa sommar ska resenärerna kunna surfa gratis på bussar, pendeltåg och i tunnelbanan.

- Vi drar igång projektet i dag och ska lämna in ett förslag till styrelsen som vi hoppas få svar på i januari, säger Åke Lindström på SL till DN.se.

Enligt planerna ska SL:s resenärer framåt nästa sommar kunna koppla upp sina laptops med trådlös anslutning och surfa på internet gratis i kollektivtrafiken. Om styrelsen ger sitt godkännande inleds en upphandling med bredbandsleverantörer och teleoperatörer efter årsskiftet.

- Vi ska vända oss brett till marknaden och se vilka aktörer som kan vara intresserade av att medverka i det här projektet, säger Åke Lindström.

Inledningsvis kommer SL att satsa på att få igång internet på platser där man når flest kunder och där kunder tillbringar mest tid.

- Vi tänker i termer av att vi först vill nå kunderna där de har en stund över. Det handlar exempelvis om pendeltågen, i bussar och bytespunkter som Gullmarsplan där det finns caféer, fortsätter Lindström.

Det finns ingen risk för att det här leder till merkostnader för resenärerna?

- Det kan hända att aktuella aktörer som medverkar vill fylla nätverket med tjänster som de tar betalt för. Men uppkopplingen i sig ska vara gratis.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda officerarna hedras i kväll

På Ärna flygplats utanför Uppsala. Kistorna med stoften efter kapten Johan Palmlöv och löjtnant Gunnar Andersson är nu på väg till Sverige. 28

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 163

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 18

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 7

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 42

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 29

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

Fredrik Risp klar för Blåvitt Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

Fredrik Risp klar för Blåvitt

Kontrakt till 31 juli. ”Vad som händer sedan får vi se”, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild.

”230 000 omkom” Foto: Ramon Espinosa / AP

”230 000 omkom”

Officiella siffror efter jordskalvet i Haiti. Men den senaste siffran från den haitiska regeringen är inte definitiv. 4

Räddad 28 dagar efter skalvet. Utmärglad och svårt uttorkad, men vid liv.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 31

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12