> Ovädret

Snökaos ska mötas med bandvagnar

Publicerat 2004-11-22 22:43

Essingeleden, måndag kväll.

Linus Meyer

Essingeleden, måndag kväll.

På tisdagen väntas snökaos i Stockholmsområdet. SAS har redan ställt in 32 flygningar till och från Arlanda. Pendeltågen kommer inte att kunna gå med den vanliga kapaciteten i rusningstid, meddelar SL.

På måndagsmorgonen kom ovädret till Skåne och västkusten. Under tisdagen drabbas östra Svealand och Stockholmsområdet.

- Det kan komma mycket snö nu, kanske uppemot två decimeter. Dessutom blir det blåsigt med drivbildningar. I det här områdena bör man inte ge sig ut med bil, säger meteorolog Bengt Lindström på SMHI.

- Det ser så illa ut att Räddningsverket planerar att ta in bandvagnar, berättar han.

Till sjöss, på norra Östersjön blir det storm med 25 meter i sekunden. På land blir det vindbyar på 15 meter i sekunden.

För kollektivtrafikresenärerna innebär ovädret bland annat att pendeltågen inte kommer att gå med den vanliga kapaciteten rusningstrafik.

Det blir bara ett tåg var femtonde minut i stället för ett tåg var 5:e-7,5:e minut. Detta beror enligt SL på att Banverket har höjt sin beredskapsnivå.

Flygbolaget SAS har ställt in 32 flygningar till och från Arlanda under tisdagen:

- Vi har försökt att ta bort de flygningar där det finns alternativ för passagerarna, säger Ulrika Fager på SAS i Sverige.

Först sent på tisdagskvällen väntas snöovädret avta i Stockholmsområdet. Men på Öland och Gotland fortsätter det hela natten till onsdag.

- I södra Götaland, där det har regnat och kommit blötsnö, kommer det att frysa på under natten och det kan bli fruktansvärt halt, varnar Bengt Lindström på SMHI.

Kommer den här vintern med snö, kyla och blåst att fortsätta?

- Ja, vi kan bara titta någon vecka framöver, men det ser ut att hålla i sig åtminstone under den närmaste femdygnsperioden. Sedan är det litet mer osäkert att bedöma, säger Bengt Lindström.

På måndagseftermiddagen stängdes E 22 utanför Västervik av efter att en tankbil lastad med bensin och eldningsolja kört av vägen i halkan och kanat in i en bergvägg.

Tankbilen läckte ut stora mängder lättantändligt material. Totalt var bilen lastad med 19 kubikmeter bensin och 31 kubikmeter eldningsolja. Inga människor skadades vid själva olyckan.

Läs mer: Inte ovanligt med vinterattack i november

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.