Stäms för plagierad PH-lampa

Publicerat 2007-12-08 08:19

PH Kotte - en dansk lampklassiker.

www.louispoulsen.com

PH Kotte - en dansk lampklassiker.

Danska Louis Poulsen Lighting stämmer svenska Furniturebox på över 200.000 kronor för plagiat av den berömda PH-lampan.

Dela med andra:

Bild

Foto: www.louispoulsen.com

Furniturebox produkt heter "Forest taklampa", och enligt Louis Poulsen är den alltför lik arkitekten Poul Henningsens klassiker PH Kotte.

Kotten, eller kronärtskocka som den liknas vid på engelska (Artichoke), består av 72 blad och finns i fyra olika storlekar. Den minsta och billigaste kostar runt 50.000 svenska kronor.

"Taklampan Forest uppvisar så framträdande likheter med PH Kotte att det är uteslutet att den framtagits självständigt", skriver Louis Poulsens advokat i stämningsansökningen.

Därmed har internetbaserade inredningsförsäljaren Furniturebox gjort sig skyldigt till upphovsrättsintrång, menar Louis Poulsen.

Skadeståndet som det danska företaget kräver av Furniturebox uppgår till 227.500 kronor. Dessutom vill danskarna att Stockholms tingsrätt förbjuder nätföretaget att tillverka eller sälja lampan. Om så ändå sker, ska vite om 400.000 kronor avkrävas företaget, anser Louis Poulsen.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Årets avtalsrörelse

Risk för strejk i handeln i påsk

Strandade förhandlingar för Handels. ”Jag vill inte föregripa det utan det är styrelsen som ska ta ställning till hur vi ska hantera det här.”

Arbetsgivare och tjänstemän inom industrin överens. Avtalet ger 2,6 procent under avtalsperiodens 18 månader. 35

Flera fackförbund beklagar industriavtalet. ”Väldigt olyckligt för vårt samarbete i facken inom industrin.” 19

Är du nöjd med din lön?

Se resultat

Hockeyns SM-slutspel

Seger till Brynäs efter sudden death Foto: Bildbyrån

Seger till Brynäs efter sudden death

Jonathan Granström matchhjälte. Brynäs vann mot Djurgården med 2-1 efter sudden death. Nu står det 1-1 i matcher. 1

HV71 drog ifrån Timrå Mikael Fritzon / Scanpix

HV71 drog ifrån Timrå

Leder nu med 2-0 i matcher. Vann hemma med 3-2 efter en matchstraff och sen sudden death.

Vilket lag vinner SM-guld?

Se resultat

”Dåligt om alla fick rösta som de ville” Foto: Fredrik Persson

”Dåligt om alla fick rösta som de ville”

Reinfeldt i Ekots lördagsintervju. Pressades hårt om sitt fasta grepp om partipiskan. 80

Är riksdagsledamöterna för hårt bundna till sina partier?

Se resultat

Och nu blir det snö Foto: Lars Epstein

Och nu blir det snö

Klass 1-varning från SMHI. På söndag kommer det att snöa kraftigt i ett bälte som sträcker sig från från Värmland över Dalarna och Örebro län och vidare över Västmanland till Uppsala och Stockholms län.

Vinterdäck krävs. Om vinterväglag råder.

Utan strumpor och skor? Prognoser på DN Väder.

Hur har du tänkt göra med däcken på din bil?

Se resultat

Östberg till hunddagis Foto: Anders Hellberg

Östberg till hunddagis

Slussas ut i frihet. Morddömda Annika Östberg har nyligen flyttats till ett rehabiliteringscenter i Nykvarn. 112

Allt om Motor

Skåda kombikungen

Marknadens mest prisvärda kombi. Skoda kopplar greppet ordentligt.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 12

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet

Rapace hyllas i USA.

Rapace hyllas i USA. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären. 44