- Vi kommer att kedja fast oss och göra allt vi kan för att stoppa matchen, säger Omar Rihawi, 33, från Stockholm.
Att matchen spelas för tomma läktare - bortsett från en publik bestående av sportjournalister - är inte tillräckligt, enligt Rihawi.
- Genom att matchen spelas legitimeras staten Israels politik.
Omar Rihawi arbetar på ett bemanningsföretag i Stockholm. Han säger sig inte tillhöra någon organisation eller något nätverk. När han för några månader sedan läste om Davis Cup-matchen och det motstånd som fanns mot den ville han delta i arbetet för att stoppa matchen. Han kontaktade nätverket Stoppa matchen och erbjöd sina tjänster. Sedan dess har han delat ut flygblad i Stockholms city och uppmanat stockholmarna att ansluta sig till saken.
- Jag tror att vi kan bli 1.000-2.000 från Stockholm och Uppsala som åker buss och tåg till Malmö för att stoppa matchen. Det är både araber och svenskar, alla möjliga, säger Omar Rihawi.
För Omar Rihawi handlar det om att isolera staten Israel ekonomiskt, politiskt, idrottsligt - på alla sätt som tänkas kan. Syftet är att Israel ska dra sig tillbaka från vissa av före detta Palestinamandatets områden: Gaza, Västbanken och östra Jerusalem.
- Det är bara genom att omvärlden upphör med alla kontakter med Israel som vi kan uppnå fred och en tvåstatslösning, säger han.
Dialogen är inte längre en framkomlig väg, enligt Omar Rihawi.
- Det har pratats i sex år nu - sedan Osloavtalet - och ingenting har hänt, säger han.
Mohanned Yousif är presstalesman för kampanjen Stoppa matchen:
- Vi hoppas att 10.000 ansluter till demonstrationen. Bussar har bokats i Stockholm, Köpenhamn, Göteborg, Helsingborg och Landskrona, säger han.
Hur ska ni stoppa matchen?
- Det är icke-våldsprincipen som gäller. Det kanske blir genom att skrika högt så att spelarna störs och inte kan spela sina matcher, säger Mohanned Yousif.
Finns det en risk att demonstrationen urartar i skadegörelse och våldsamheter?
- Nej. Finns det grupper med våld på sin agenda är de inte välkomna.
Skånepolisen räknar med att kalla in uppemot 1.000 poliser i anslutning till evenemanget. Insatsen beräknas kosta mångmiljonbelopp.
- Det finns en hotbild och vi vet att autonoma grupper som inte drar sig för att använda våld vill stoppa matchen, säger Charlie Nilsson, Skånepolisen.