I maj i år satt 134 svenskar frihetsberövade i andra länder. Av dessa var 75 dömda i domstol, medan de övriga väntade på att få sin sak avgjord.
Annika Östberg, dömd år 1981 till mellan 25 år och livstid, är den svensk som har suttit frihetsberövad längst tid. Efter henne kommer två svenska män som dömdes 1994. Båda dömdes i USA. Den ene, en man född 1963 dömdes till 25 års fängelse för narkotikabrott. Han har begärt att bli överförd till svenskt fängelse, men fick avslag. Den andre mannen, född 1955, dömdes för sexuellt ofredande och våld mot tjänsteman till 17 års fängelse. Han väntas bli fri i år. Mannen är bosatt i USA och har inte begärt att bli förflyttad till Sverige.
Ytterligare tre personer, samtliga män, dömdes under 90-talet. En av dem dömdes i USA för mord till livstids fängelse. De övriga två är dömda i Mexiko och Italien till 25 respektive 20 års fängelse. De är båda dömda för narkotikabrott.