15-årig prao fick skära i patient

Publicerad 2012-05-08 05:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En praoelev fick vara med och skära vid ett planerat kejsarsnitt på Skånes universitetssjukhus i Malmö. Kvinnan som opererades fick inte veta någonting.

Eleven, som är femton år, var med vid flera operationer. Vi ett tillfälle också aktivt.

– Jag vet inte hur djupt praon skar, om det blev en rispa eller ett snitt på någon millimeter, säger Per Ekström, den ansvariga läkarens chef, till Sydsvenskan.

Han säger också att läkaren är ångerfull.

Kvinna som genomgick kejsarsnittet visste om att en elev var närvarande vid operationen, men hon upplystes inte om elevens roll.

Per Ekström tror inte det skulle "gagna någon" att tala om det för henne i efterhand.
Enligt sjukhuset har kvinnan inte utsatts för någon risk. Därför är det inte aktuellt med någon lex Maria-anmälan till Socialstyrelsen, något som ska göras i de fall en patient utsatts för, eller riskerat att utsättas för, en vårdskada.

Samtidigt ser sjukhuset allvarligt på händelsen som man menar kan skada förtroendet för vården. Man anser också att sjukhuset har ett ansvar för att inte försätta en prao i svåra situationer.

Enligt sjukhusets regler ska minderåriga inte få praoa på operationsavdelningarna.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Justin Tallis / AFP

Fler gripna efter ”terrormordet”

Kända av säkerhetstjänsten sedan tidigare. Sammanlagt har fyra personer gripits efter mordet på en brittisk soldat i London på onsdagen.

Kvinnor ingrep vid yxmord. Visade stort mod vid attacken. 56 4 tweets 52 rekommendationer

Högerextremister i protest. Sammandrabbning med polis. 40 6 tweets 34 rekommendationer

Superman nummer 1 hittades i en husvägg

Isoleringsmaterialet i det gamla huset som David Gonzalez köpte nyligen visade sig vara värdefullt – mycket värdefullt. Läs mer. 20 4 tweets 16 rekommendationer

Foto: ”Sömmerskor” (något beskuren) av Eva Bonnier 1887.

En kvinnas pakt med penseln

Eva Bonnier har återfått sin rättmätiga plats i konsthistorien, med en ny biografi och stor utställning på Waldemarsudde. DN Plus.