Den 15-årige pojke som sköts natten till nyårsdagen i Malmö avled senare på dagen. Vid 20.30 på nyårsdagen hade polisen inte gripit någon misstänkt.
En 15-årig pojke i Malmö avled på årets första dag efter att ha blivit skjuten i bröst och huvud under nyårsnatten. Han dödförklarades klockan 18.30.
– Det har inte skett några frihetsberövanden i nuläget och vi har ingen utpekad misstänkt, men det kan ju ändra sig fort, säger Lars Mahler vid Skånepolisen till TT vid 20.30-tiden.
Under dagen har "en mängd" förhör hållits.
– Det man gör nu är att man sammanställer och analyserar det som framkommit, säger Lars Mahler.
Det var kort efter att det nya året skålats in som larmet kom. En ung man hade skottskadats svårt på Rosengård i Malmö.
Polisen fick in larmet om händelsen vid halv ett-tiden efter att en person som befann sig på platsen kontaktade dem. Offret visade sig vara en 15-åring som hade blivit skjuten utomhus på Ramels väg.
Den 15-årige pojken sköts i bröstet och huvudet, enligt Sydsvenskan. Under dagen förekom inledningsvis uppgifter om att pojken är känd av polisen sedan tidigare, vilket senare dementerades.
Polisen vill inte gå in på vilken typ av skjutvapen som har använts. Men på platsen för skjutningen påträffades patronhylsor, rapporterar TT.
Ingen person var på nyårsdagen ännu gripen för skjutningen.
15-åringen fördes till Malmö universitetssjukhus och ankom till sjukhuset 00.55. Hans skador beskrevs under nyårsdagens morgon för DN.se som livshotande av personal på sjukhuset. Men samtidigt kom polisuppgifter till Aftonbladet om att pojken skulle ha avlidit.
– Vårt yttre befäl var på plats 08.20. Då var tillståndet fortfarande kritiskt. Det är de senaste uppgifterna jag har, sa Marie Persson, informatör på Skånepolisen när DN.se kollade upp uppgifterna kort därefter.
Polisen gick senare ut och dementerade uppgifterna om att pojken skulle vara avliden.
Senare på kvällen kom dock det definitiva beskedet om att pojken dött av sina skador.
Polisen rubricerar händelsen som mord.
– Vi är väldigt måna om att få in uppgifter från människor som kan ha sett någonting på platsen vid den här tidpunkten, säger Helena Ralmark, informatör hos Skånepolisen till DN.se.
Tips och iakttagelser om händelsen kan lämnas till polisen på telefonnummer 114 14.