1.650 elever är långvarigt frånvarande från grundskolan, visar en ny rapport från Skolverket.
Enligt några elever som Skolverket har intervjuat kan kamratkretsen och en otrygg hemmamiljö vara några av anledningarna till frånvaron.
Men en stor kritik riktas även mot skolorna.
”Han kunde stå och skrika mitt i ansiktet och kalla en grejer. Han skrek att man var dum. Han var min mattelärare, NO-lärare och mentor”, säger Gustav i årskurs sju i rapporten.
Han slutade sedan att gå till skolan.
I årskurs fyra fick en elev höra av sin mattelärare att hon var en idiot:
”Det är hennes [lärarens] fel att jag inte gillade matte sen. Jag älskade verkligen matte när jag gick i ettan”, säger hon.
Siffrorna i rapporten är närmast identiska med antalet frånvarande i en liknande rapport som Skolverket gav ut för två år sedan. Utslaget per elev innebär skolket att två elever per tusen är långvarigt frånvarande.
Rapporten visar även att skolk är ungefär lika vanligt bland killar som bland tjejer.
Skolskolk är sedan tidigare en het fråga. Under 2008 föreslog utbildningsminister Jan Björklund (FP) att det skulle bli obligatoriskt att skriva in skolk i betygen.
Skolverket kom förra året fram till att långtidsskolkare kan kosta samhället mellan 12 och 15 miljoner kronor.