Landskronadådet

23-åringen häktad

Uppdaterad 2010-04-06 11:07. Publicerad 2010-04-05 10:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Lunds tingsrätt beslöt att häkta 23-åringen som på sannolika skäl misstänkt för grov misshandel och grovt vållande till annans död när det gäller den 78-åriga kvinnan, samt misshandel av normalgraden när det gäller kvinnans make.

Det betyder att polis och åklagare nu får tid på sig till den 20 april med att höra fler vittnen och även anhöriga till den misstänkte, utan att han kan ha kontakt med dem.

Åklagaren får också meddela restriktioner om besök och annat.

Rätten beslöt också om en personundersökning av mannen. 23-åringens advokat, Urban Jansson, anser inte det omöjligt att häktningsbeslutet kommer att överklagas.

– Jag ska diskutera det med min klient, sade han till TT:s reporter efter rättens beslut.

Han menade att häktningsbeslutet i sig är en besvikelse, men ansåg att det var bra att brottsrubriceringen inte blev mord eller dråp.

– I mina ögon är det här en händelse som närmast gränsar till en olyckshändelse. Det här är inget vansinnesdåd, sade Urban Jansson.

Han ville inte säga på vilka grunder hans klient förnekar brott eller om han medgivit att han varit på platsen.

– Rätten har kommit fram till att det föreligger sannolika skäl, men det betyder inte att det räcker till en fällande dom, och min bedömning är att det gör det inte, sade Urban Jansson.

Han och 23-åringens familj hoppas nu att hotbilden mot dem kommer att klinga av.

– Det har varit en uppiskad stämning.

Dödsfallet har upprört alllmänheten och en hel del angrepp på den misstänkte har spridits på nätet. Att förhandlingarna inte sker på annandagen beror enligt Lindblad på att tingsrätten bättre kan garantera säkerheten för de inblandade under rättens ordinarie öppettid.

– Men kanske främst av praktiska skäl eftersom intresset från medier och allmänhet är stort, säger Lars Lindblad.

Kvinnan och hennes 71-årige make misshandlades i samband med ett bråk om en parkeringsruta utanför ett köpcentrum i måndags i förra veckan. Efter bråket försvann gärningsmannen i en röd Mazda, som polisen senare tog i beslag.

23-åringen som är bror till bilens ägare nekar till det han anklagas för. Enligt hans advokat Urban Jansson har polisen inte presenterat några avgörande bevis.

Åklagaren Göran Olsson beslöt på söndagen att anhålla ytterligare en person. Brottsrubriceringen är skyddande av brottsling. Enligt polisen rör det sig om en man i 23-åringens krets av anhöriga och bekanta.

Upprinnelsen till dödsmisshandeln var en ordväxling som uppstod sedan kvinnan eller hennes make tutat för att få en man att flytta bilen.

Den 71-årige mannen slogs därefter ner, men fick lindriga skador. När hustrun kom till undsättning attackerades hon med knytnävsslag och föll mot asfalten. Hon avled två dagar senare på sjukhus.

Dådet har chockat Landskrona och församlingar från en rad olika trosriktningar anordnade under annandagen en manifestation mot våld i Sofia Albertina kyrka. Kyrkan var nästan fullsatt under manifestationen.

– Vi är djupt chockade och ledsna och har svårt att förstå att den här tragedin verkligen har hänt, sade Othman Tawalbeh från muslimska församlingen.

Efter manifestationen i kyrkan skedde ytterligare en manifestation på rådhustorget i Landskrona. Folk gick den korta biten mellan kyrkan och torget där blommor lades ned runt statyn Västanvinden samtidigt som ljus tändes. I kyrkan fanns det inte plats för mer än drygt 500 men på torget hade det samlats ett par tusen personer.

– I dag är jag stolt över att vara Landskronabo, sade stadens kommunalråd Torkild Strandberg (FP). Det här är en värdig manifestation.

Ashraf Mahjoub från en av de muslimska föreningarna i Landskrona var också glad över manifestationen men reagerade mot att den 23-årige misstänkte hängts ut på Facebook.

– Hans familj har fått hotsamtal. Han är dömd i förväg, sade han till TT.

Samtidigt hade Ashraf Mahjoub inget som helst till övers för våldsbrottet.

– Jag kan förstå att folk känner frustration.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 5 3 tweets 2 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 3 0 tweets 3 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 24 9 tweets 15 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 158 28 tweets 130 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Nystrand missade guld

Sim-EM. Stefan Nystrand var 24 hundradelar efter fransmannen Frederick Bosquet på 50 meter fritt. Martina Granström tog brons på 200 meter fjäril.

Grafik: DN

Femårig pojke med pistol sköt ihjäl man

Hotade strypa pojken. En 54-årig man sköts på lördagen till döds av en femårig pojke i en stad i Dominikanska republiken.

Foto: Beatrice Lundborg Lisa Larsons produkter är särskilt populära i Japan.

Leran är livet för Lisa Larson

Lisa Larson må ha passerat 80 men jobbar som aldrig förr. För sin egen skull, och för svensk konstindustris. Hennes keramik finns i en skänk nära dig. 5 0 tweets 5 rekommendationer