25-åring häktad för knivöverfall

Publicerad 2012-02-14 18:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En 25-årig man häktades på tisdagen misstänkt för ett mordförsök i Uddevalla den 14 januari. Mannen ska helt oprovocerat ha anfallit och knivskurit en 23-årig man i ansiktet och på kroppen, uppger Bohuslaningen.se.

25-åringen, som är skäligen misstänkt för försök till mord, den lägre misstankegraden, är tidigare känd av polisen. Han förnekar att han ska ha haft något med dådet att göra.

Häktningsförhandlingen skedde inför stängda dörrar.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 3 0 tweets 3 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer