Knivmorden i Linköping

50 män till förhör om dubbelmord

Publicerad 2007-10-18 21:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ytterligare 50 män ska förhöras angående dubbelmordet i Linköping för tre år sen.

Trots 650 DNA-tester och 4.500 förhör har utredarna ännu inte lyckats gripa 8-årige Mohammad Ammouris och 56-åriga Anna-Lena Svensons mördare.

Enligt Östgöta Correspondentens nätupplaga ger polisen inte upp. Inom kort ska männen förhöras i ärendet. De utvalda har plockats ut av Rikskriminalpolisens analysgrupp från en bas av 20 000 män som alla är födda mellan 1976 och 1986.

Samtliga uppges ha någon slags koppling till Linköping.

De utvalda ska också ha samma hårfärg som mördaren, samt förekomma i något av polisens register.

- Vi har inte börjat kalla den här gruppen till förhör än. Men det kommer att ske snart, säger biträdande spaningsledare Benniet Henricson, till tidningen.

Dubbelmordet inträffade den 19 oktober 2004.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.