Svensk vapenexport

Inget S-löfte om Saudiavtalet

Uppdaterad 2012-03-31 16:48.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialdemokraternas utrikespolitiske talesperson Urban Ahlin kan inte lova att Socialdemokraterna bryter samarbetsavtalet med Saudiarabien när möjlighet ges om tre år.

– Dels för att det är väldigt långt till 2015, vi vet inte vad som kan hända varken i Saudiarabien eller med den arabiska våren. Dels för att sådana här militära samarbetsavtal sluter man för att de ska vara långsiktiga, säger Ahlin till TT.

Tipsa via e-post

Mer från förstasidan

Foto: Fredrik Bergqvist / Scanpix

Polisen bekräftar: Det är kroppsdelar

Tekniker undersöker byggnad. Kroppsdelar från en människa har hittats i sökandet efter den 20-åriga kvinna som varit försvunnen drygt två veckor. 9 4 tweets 5 rekommendationer

”En stark intuition.” Så hittade Missing People kroppsdelarna.

Försvann 4 maj. Allt om sökandet efter den försvunna kvinnan i Boden.

Foto: Alamy

FBI: Agenterna föll från helikopter

Övade fritagning av gisslan. De två FBI-agenter som på fredagen omkom under en övning utanför Virgina Beach i USA föll mot döden från en helikopter.

Foto: Scanpix

Kränkande konto hade 8.000 följare

”Sexuell karaktär.” Två tonåringar åtalas för grovt förtal. De anses ligga bakom kontot på Instagram som ledde till upplopp i Göteborg i vintras. 2 2 tweets 0 rekommendationer