Dödsskjutningen i Rödeby

Åklagaren hoppas Högsta domstolen prövar fallet

Publicerad 2008-11-20 16:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Åklagaren Tommy Clevenhult tycker att fallet bör prövas av Högsta domstolen. Dock är han nöjd med att mannen fälls men beklagar att det inte blir någon påföljd. - Helt nöjd kan jag inte vara eftersom jag tycker att det är mord eller försök till dråp, säger han till DN.se.

Tommy Clevenhult anser att domen är välskriven och i sig inte överraskande.
- Är man sjuk vid brottstillfället och sedan frisk ska det vara fängelseförbud, säger Clevenhult.

Åklagaren ser stora svårigheter med att förklara domen för den dödade pojkens föräldrar. Mannen är skyldig men straffas inte.
- Han dödade ert barn men det blir ingen påföljd. Det är väldigt tungt, säger Clevenhult.

Han tycker att det sänder fel signaler till allmänheten.
- Jag anser att detta är en lucka i lagen. Jag hade hoppats på att långt frihetsstraff eller vård, säger Clevenhult.

Tror du att Högsta domstolen tar upp målet?
- Det får riksåklagaren bestämma men jag tycker att man ska föra upp fallet till HD. Det är principiellt viktigt med tanke på mannens medvetandegrad och uppsåt.

Är det den delen som du tycker är prejudicerande?
- Ja, det tycker jag. Jag har sett idag att lagmannen Martin Borgeke tyckte att det var ett av de svåraste fallen som han haft. För mig är det självklart att det borde tas upp i HD, säger Clevenhult.

Tommy Clevenhult anser också att mannen handlade i nödvärn men att skotten inte står i propotion till hur pojkarna hotade honom.

- Klart han hade nödvärn. De hade pinnar och käppar, det mötte mannen med ett hagelgevär och det är inte rätt. Pojkarna hade inte på hans gård att göra men man kan inte möta det med ett gevär. Vi tappade bort barnperspektivet, det var ett barn som dödades, istället kom det att handla om familjens lidande, bussringningar och trakasserier, säger Clevenhult.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Två personer döda i södra Stockholm

Polisen larmades om ett bråk. Två personer påträffades på onsdagen döda i en lägenhet i Botkyrka, söder om Stockholm.

Foto: AP Rök stiger upp från Homs centrum.

Sms blockas av irländsk teknik

Den syriska regimen använder teknik från Irland för att blockera sms till stöd för upproret. Hjälper styret att kväsa oppositionen.

Foto: All over press

”Kvinnor och män ska ha lika rättigheter”

”Det finns gott om utrymme för både kvinno- och mansfrågor, och inte sällan är de sammanflätade.” Pelle Billing svarar Maria Sveland.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig själv.

Maria Sveland: Hatet som gör mig politiskt deprimerad.

Foto: AP

Tsunamispillror når fram till USA:s kust

Mänskliga kvarlevor och bilar. En flytande ö av skräp från tsunamin i Japan, stor som Kalifornien, närmar sig Nordamerikas västkust.

Foto: Etiopisk hemsida ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.