Wikileaks

Åklagaren tiger om Assangeutredning

Uppdaterad 2010-09-02 16:34. Publicerad 2010-09-02 11:44

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Åklagaren vill inte uppge om eller när Wikileaks grundare Julian Assange ska höras på nytt av polisen efter att brottsmisstankarna mot honom förändrats. Men ett förhör kan komma tillstånd först i nästa vecka, enligt Assanges advokat.

Julian Assange förhördes i måndags kväll i polishuset på Kungsholmen i Stockholm. Förhöret gällde då misstankarna om ofredande.

I onsdags beslutade överåklagare Marianne Ny vid åklagarmyndighetens utvecklingscentrum i Göteborg, att uppgradera misstankarna. Julian Assange är nu misstänkt för våldtäkt, sexuellt tvång och sexuellt ofredande.

– Jag kan av utredningsskäl inte berätta vem det är som ska höras eller när, säger Marianne Ny till TT.

Hon vill inte heller svara på om Assange är anhållen på nytt eller om det är aktuellt att anhålla honom igen.

Assanges advokat Leif Silbersky säger dock till DN.se att varken åklagare eller polis har hört av sig under torsdagen:

– Vi har varit beredda hela dagen på att gå till ett förhör om åklagaren så önskar men ännu så länge har ingen kontaktat oss, säger Silbersky strax före klockan 16.30.

– Nu tror jag inte att det blir något i dag och i morgon är jag upptagen i ett annat ärende, så blir det ett förhör så kan det genomföras först i nästa vecka.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Jon Super / AP

Luis Suarez ber om ursäkt

”Jag svek klubben.” Liverpools Luis Suarez vägrade att hälsa på Manchester Uniteds Patrice Evra. Nu ber anfallaren om ursäkt.

Dalglish ångrar sig. Tar tillbaka det han sade till Sky Sports.

Man United säger tack. Klubben accepterar Liverpools ursäkt.