Kriminella nätverk

Åklagaren viker sig inte

Publicerat 2007-11-21 00:17

Polis undersöker brottsplatsen.

Scanpix/Björn Larsson Rosvall

Polis undersöker brottsplatsen.

Sprängattentatet mot chefsåklagare Barbro Jönsson kan ha koppling till en utredning mot den kriminella grupperingen Brödraskapet Wolfpack. På fredag väntas Jönsson åtala flera gängmedlemmar för mordförsök.

- Det som hänt ändrar inget, säger hon till DN.

Klockan 07:15 på tisdagsmorgonen detonerade en kraftig sprängladdning utanför chefsåklagare Barbro Jönssons radhus i Trollhättan.

Bomben hade av allt att döma placerats alldeles intill fastighetens entredörr. Dörren förstördes liksom två fönster och ett utskjutande tak.

- Det var en väldigt kraftig knall och det jag tänkte först var att någon sprängt en bil, säger grannen Christina Franklin som bor tre radhus bort.

Barbro Jönsson själv hade hunnit iväg till jobbet på åklagarkammaren i Uddevalla och bostaden var tom. Men den tekniska undersökningen visade att om någon annan hade befunnit sig inne i fastigheten kunde personen ha avlidit.

- Därför rubricerar vi brottet som mordförsök i första hand och grovt olaga hot samt allmänfarlig ödeläggelse i andra hand, berättar kriminalkommissarie Thord Haraldsson, chef för länskriminalen i Trollhättan.

Trots att dådet skedde då många var vakna har inga vittnen som sett gärningsmännen hört av sig, enligt Haraldsson. Fortfarande på tisdagskvällen saknade polisen misstänkta.

- Vi jobbar brett, det är väl vad vi kan säga, svarar Haraldsson.

Chefen för åklagarkammaren i Uddevalla, chefsåklagare Niklas Sannerholm, berättar att Barbro Jönsson inte haft förstärkt säkerhet kring sin bostad - trots att hon handlägger flera mål med koppling till grov, organiserad brottslighet.

Ett av dessa mål rör ett mordförsök på en man som tidigare vittnat mot personer inom den kriminella grupperingen Brödraskapet Wolfpack. Mannen och hans familj besköts i sin lägenhet i Lilla Edet i september i år. Fem personer, varav flera tillhör Brödraskapet Wolfpack, väntas åtalas nu på fredag.

Såväl Niklas Sannerholm som polisen uppger att det funnits en allmän hotbild i det aktuella målet. Häktningsförhandlingarna har skett under polisbevakning.

- Dessutom beslutade jag i ett tidigt skede att en annan åklagare skulle biträda Barbro, vilket är ett säkerhetsarrangemang som vi brukar vidta i den här typen av mål. Men konkreta indikationer på att något skulle kunna ske har inte funnits, säger Sannerholm, som i samråd med polisen i Västra Götaland igår såg till att säkerheten höjdes kring både Barbro Jönssons bostad och kollegan Bo Erikssons.

Även åklagarväsendets högste chef, riksåklagare Fredrik Wersäll, engagerade sig i går i fallet och åkte omgående ner till Uddevalla för att samtala med Barbro Jönsson. Efter detta meddelade Jönsson att hon kommer att jobba på som vanligt - även i det ärende som rör Brödraskapet Wolfpack.

- Jajamän. Det blir ett åtal på fredag som planerat och en rättegång i nästa vecka.

Fredrik Wersäll berömmer Barbro Jönssons beslut.

- Det här är en viktig signal. Man ska inte kunna skrämma en åklagare att lämna en utredning, även om det självklart är upp till den enskilde åklagaren, säger Riksåklagaren.

Att polisen lyckas klara upp sprängdådet är, enligt Wersäll, "väldigt, väldigt viktigt".

- Min övertygelse är också att polisen kommer att lösa det här.

Rättegången mot Brödraskapet Wolfpack-medlemmarna väntas inledas den 29 november i Göteborgs tingsrätts säkerhetssal. Länskriminalen har inte velat kommentera vilket intresse som eventuellt riktas mot grupperingen i utredningen.

Läs mer: Gängmedlemmar ska få hjälp hoppa av

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

Warner bryter med Spotify

Warner bryter med Spotify

Har artister som REM och Jay-Z. Skivbolaget hindrar nu musiktjänster som Spotify och Last.fm från att spela deras artister. 59

AFGHANISTAN

Döda officerarna hedras i kväll

På Ärna flygplats utanför Uppsala. Kistorna med stoften efter kapten Johan Palmlöv och löjtnant Gunnar Andersson är nu på väg till Sverige. 33

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 163

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 17

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

DN:S kulturpris 2010

Och vinnaren är ...

... Noomi Rapace Foto: Anette Nantell

... Noomi Rapace

Noomi Rapace tilldelas DN:s kulturpris för att hon gjort Lisbeth Salander till en gestalt som sätter ett avtryck i hjärtat. Tävlingen avgjord. 35

Läs filmbloggen: Det var dags för en filmkvinna. Grattis Noomi Rapace!

”Fri etablering har gett 120 husläkare”

Majoriteten slår tillbaka om vården i Stockholm. ”Oppositionen plankar vår plan att ändra ersättningssystemet”, säger Birgitta Rydberg (FP). 12

"Nej till fri etablering av vårdcentraler”. De rödgröna presenterade sitt alternativ till Vårdval Stockholm på onsdagen. 50

Är det rätt att stoppa den fria etableringen av vårdcentraler?

Se resultat

Fredrik Risp klar för Blåvitt Foto: Pontus Lundahl / Scanpix

Fredrik Risp klar för Blåvitt

Kontrakt till 31 juli. ”Vad som händer sedan får vi se”, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild.

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 36

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 12