Alkoholkonsumtionen bland Europas ungdomar har ökat kraftigt på några få år. Alarmerande fakta som folkhälsominister Maria Larsson hoppas ska ge intresse för en svenskare alkoholpolitik bland EU:s hälsoministrar under mötet i Jönköping i dag.
Europas ungdomar dricker allt häftigare. Främst är det bland ungdomar i Sydeuropa och de forna östländerna där den så kallade intensivkonsumtionen har ökat kraftigt, visar den stora europeiska ESPAD-undersökningen. Den görs vart fjärde år bland 100 000 ungdomar i 35 länder.
Det här är fakta som folkhälsominister Maria Larsson (KD) valt att använda som en grund för diskussionerna i dag när EU:s social- och hälsoministrar fortsätter sina samtal i Jönköping. Målet är att Sverige under höstens ordförandeskap ska lyckas väcka ordentligt liv i alkoholfrågorna inom EU. Att hinna lägga grund för några nya politiska beslut är det dock inte fråga om, enligt departementssekreterare Karin Nilsson Kelly.
- Det handlar om att alkohol ska fortsätta att vara en viktig fråga på EU:s agenda, säger hon.
Under hösten ska budskapet om alkoholens faror och vikten av en aktiv alkoholpolitik fortsätta att föras ut. I september arrangerar Sverige en europeisk expertkonferens om alkohol och hälsa, som följs av en global konferens i samarbete med Norges regering och WHO.
I december träffas EU:s social- och hälsoministrar igen. Målsättningen inför det mötet är relativt blygsamt: ministrarna ska enas kring att den alkoholstrategi som EU har haft i tre år, och som håller på att utvärderas som bäst, ska fortsätta gälla.
Bland övriga diskussionsämnen under dagens pågående möte är patientrörligheten den främsta frågan, en fråga som socialminister Göran Hägglund (KD) håller i.