Allt talar för en vit jul

Publicerad 2009-12-15 07:39

Foto: All Over Press

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt talar för en vit jul. Under tisdagen kommer det att snöa i stora delar av landet, ett snöfall som under onsdagen och torsdagen ersätts av klart och kallt väder som ser ut att hålla i sig ett bra tag. ”Det ser lovande ut. Chanserna är goda för en vit jul”, säger André Franke, meteorolog på SMHI.

Nattens och morgonens snöfall kommer att tillta i styrka under tisdagen och SMHI räknar med att det kan falla närmare 10 centimeter i Stockholm med omnejd under det närmaste dygnet. Temperaturen kommer att ligga runt noll eller strax under vid kusterna medan inlandet får räkna med några minusgrader.

Under tisdagen kommer snöfallet att sakta dra söderut och beröra Östra Götaland. Några större snömängder räknar man dock inte med men snön kommer med stor sannolikhet att ligga kvar. Allra längst i söder får man dock räkna med lite varmare väder.

–  Längst i söder kommer temperaturen att ligga över noll och i Sydvästra Götaland och längs västkusten kommer snöfallet att ha inslag av regn., säger André Franke.

Gotland kommer att få några snöiga dygn framöver. Redan på tisdagsmorgonen föll snön och under onsdagen och även torsdagen kommer fler snöfall att dra in över ön. SMHI räknar med att en frisk nordostlig vind kommer att börja blåsa vilket kan göra situationen besvärlig på Gotland under andra halvan av veckan.

I Stockholmstrakten, där snöfallet är som ymnigast under tisdagen, kommer det är klarna upp samtidigt som temperaturen faller under onsdagen. Under resten av veckan kommer temperaturen att ligga på mellan minus fem och minus tio grader. Nattetid kan det bli ännu kallare. I nordligaste delarna av landet kan man få köldgrader som kryper ända ner mot minus 30 grader.

– Det blir kallt med minusgrader i stort sett hela landet under andra halvan av veckan, säger André Frank.

Det stora frågan så här års brukar ju vara om det blir en vit jul. Och enligt André Franke är chanserna goda i år.

– Från mellersta Götaland och norrut ser det lovande ut. Det finns vissa tecken på att mildare luft kan komma att dra in runt jul men inget är säkert. Det ser lovande ur just nu i alla fall, säger han.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.”

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra vinst.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma tillbaka i toppform

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer