Anmälde övergrepp – utvisas

Uppdaterad 2010-04-27 17:42. Publicerad 2010-04-27 15:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Din kinesiska kvinnan hittade sin nye make på internet och flyttade från Kina till landsbygden utanför Eksjö. Där sprack lyckan snabbt. Våld och förnedring tog över. På tisdagen dömdes mannen till fängelse medan kvinnan ska utvisas från Sverige.

Sådana är reglerna – giftermålet var den 37-åriga kvinnans anknytning till Sverige och nu är hon skild och klarar därmed inte lagens krav. Hon och hennes tioårige son har vistats för kort tid i Sverige och ska ut ur landet.

– Vi har överklagat utvisningsbeslutet hos Migrationsdomstolen, säger kvinnans ombud Uno Carlsson.

– Men hennes före detta make skriver också dit och argumenterar för att hon ska åka ut ur landet.

Kvinnan berättade själv i domstolen att det inte finns någon framtid för henne och hennes son om de måste åka hem till Kina.

Hon var i samma situation som många före henne i Sverige – antingen söka hjälp hos myndigheterna och riskera utvisning eller också stanna hos den våldsamme maken.

– Det finns kvinnor som valt att återvända till sina män och uthärda de två år som behövs för att slippa utvisning, säger Malin Olsson, Nässjö, vice ordförande i Roks, Riksorganisationen för kvinnojourer och tjejjourer i Sverige.

Roks gjorde en studie 2008 av hur många kvinnor som hämtats till Sverige och som for illa hos sin nye make.

– Vi fick då fram att 515 kvinnor sökt hjälp under ett år, säger Olsson.

I Eksjöfallet nekar mannen till brott och vill heller inte betala skadestånd. Enligt åtalet ska han ha slagit kvinnan, klippt av henne håret, stoppat taggiga växter innanför kläderna på henne och trakasserat henne trots att han var belagd med besöksförbud.

Åklagaren, Ingrid Hansen, ansåg vid rättegången att straffvärdet för det mannen åtalades för motsvarade ett och ett halvt års fängelse. Nu blev straffet tio månader.

Ingrid Hansen vet inte om hon ska överklaga eller ej. Först vill hon läsa domen från Eksjö tingsrätt ordentligt.

Tingsrättsdomen ska nu skickas till migrationsdomstolen som argument för att utvisningsbeslutet för henne och sonen ska hävas.

Det finns utrymme i lagstiftningen för att sådana hänsyn ska kunna vägas in, enligt Fredrik Bengtsson, informatör vid Migrationsverket.

Grundregeln är annars att kvinnans anknytning till Sverige ska ha varat i minst två år.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.”

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma tillbaka i toppform

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer