Morden i Arboga

Arbogamörderskan begär resning

Publicerad 2012-01-03 10:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tyskan Christine Schürrer, som 2008 dömdes för morden på två barn i Arboga, har begärt resning i Högsta domstolen (HD), uppger Expressen på nätet.

– Resningsansökan är på 17 sidor. Man yrkar resning av den tidigare domen, säger justitiesekreterare Marianne Lishajko till tidningen.

Schürrer dömdes för dubbelmordet och mordförsök på barnens mamma av tingsrätten 2008 och domen fastställdes av Svea hovrätt 2009.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.”

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma tillbaka i toppform

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer