Åsikter på Försäkringskassan kartläggs

Publicerad 2011-04-19 09:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fackförbundet ST riktar stark kritik mot planer på att undersöka hur personliga åsikter bland Försäkringskassans handläggare påverkar de beslut de fattar. Annette Carnhede, ST:s ordförande, kräver att civilminister Stefan Attefall ska agera mot idén som hon kallar ”obehaglig”.

Det är Försäkringskassans tillsynsmyndighet Inspektionen för socialförsäkringen, ISF, som i ett forskningsprojekt vill samköra sjukskrivningstiderna i handläggarnas ärenden med resultaten från en enkät där de bland annat får svara på om de tycker att regelverket är legitimt och hur väl deras värderingar stämmer överens med Försäkringskassans.

– Det här projektet syftar till att studera effekten av handläggarens roll i sjukskrivningsprocessen och det är något som är outforskat. Det som inte har framkommit i tillräcklig hög grad hittills är att den del som rör enkäten är frivillig och anonym, säger Pathric Hägglund, projektledare på ISF.

Annette Carnhede, ordförande för fackförbundet ST, tycker inte att beskedet om att enkäten ska vara frivillig och anonymiserad förändrar grundproblematiken. Hon säger att deras medlemmar på Försäkringskassan redan i dag känner sig utsatta. Det komplicerade regelverket i kombination med många människor som hamnar i kläm gör att handläggarna ofta får utstå spott och spe. 

– Och i det här läget blir ju inte saken bättre av att de ska uppleva att de misstros i sin yrkesutövning – för det är ju så man tar det som anställd på Försäkringskassan, säger hon.

Pathric Hägglund framhåller att enskilda resultat inte ska presenteras, och att det vore ointressant. Resultaten kommer enbart redovisas som genomsnitt.

– Det ingår i ISF:s uppdrag att utvärdera och granska effektivitet och rättssäkerhet i socialförsäkringen. Det här är naturligt inom ramen för vårt uppdrag, säger han.

– Det är självklart så att man inte kommer redovisa enskilda personer. Men från tid till annan så gör man utspel där man låter påskina att statstjänstemäns politiska hemvist eller grundläggande värderingar påverkar besluten. Och det där tycker jag är väldigt oroväckande, säger Annette Carnhede.

Hon håller inte med om att undersökningen ingår i tillsynsmyndighetens uppdrag, och att ISF inte kan precisera hur resultatet ska användas gör henne oroad.

– För det första tycker jag det är obehagligt överhuvudtaget att man ska undersöka värderingar och åsikter hos statstjänstemän, och det blir inte bättre av att man inte riktigt vet vad man ska använda resultatet till, säger Annette Carnhede.

Hur har ni tänkt använda de här resultaten?

– Det kommer att ingå som underlag i ISF:s bedömning av rättssäkerheten och effektiviteten i sjukskrivningsprocessen, säger Pathric Hägglund.

Annette Carnhede vill att civilministern tar ett översiktligt ansvar för frågan eftersom den enligt henne är av allmän karaktär och berör statsförvaltningen.

– Jag tycker mer att det är ett politiskt ansvar och det är därför jag har väckt frågan med Stefan Attefall som ansvarigt statsråd. Han är inte ansvarig för ISF som myndighet, men som civilminister är han ansvarig för statstjänsten, den statliga personalpolitiken, och synen på staten överhuvudtaget.

Även den socialdemokratiske riksdagsledamoten Jasenko Omanovic har ifrågasatt om projektet ligger inom myndighetens uppdrag. Han har vänt sig till socialförsäkringsminister Ulf Kristersson för svar på den frågan.

Ulf Kristersson är på tjänsteresa till London och hans pressekreterare Johan Stuart hälsar att frågan inte är politisk och därför inte kommenteras. Det är samma besked som Annette Carnhede fått från Stefan Attefall.

– Vi har ingen åsikt om det – vi har lagt ett regeringsdirektiv för myndigheten och hur de gör inom sitt direktiv det är upp till dem, säger Johan Stuart.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Foto: Scanpix

Hälften av intäkterna är från livespelningar

Den svenska musikbranschen lever till drygt hälften på livemusik. År 2010 köptes biljetter för 2,7 miljarder kronor. 53 procent av intäkterna.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: Scanpix

15 februari kom våren till Bohuslän

Massor av snö i fjällen. Årets korta vinter är redan slut – i alla fall vid Bohuskusten, som på torsdagen officiellt klockade in meteorologisk vår.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.