Åtal i våldtäktsmål trots självmord

Publicerad 2009-04-21 19:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fallet med den 15-åriga flickan i Jönköping som misstänks ha våldtagits men som sedan tog sitt eget liv innan det blev rättegång, ska prövas inför rätta i alla fall.

Det nedlagda åtalet tas upp igen, sedan Åklagarmyndighetens utvecklingscentrum i Göteborg har överprövat målet.

- Jag välkomnar beslutet, säger åklagare Erik Schreiber till TT.

Det var Schreiber som lade ner åtalet första gången, men det var också han som begärde att hans beslut skulle överprövas.

Målet har väckt stor uppmärksamhet. 15-åringen våldtogs enligt den första utredningen 6-7 gånger av en 42-årig man, som även gav henne amfetamin.

Samtidigt misstänktes mannen för ytterligare en våldtäkt, på 15-åringens två år äldre kompis. Den rättegången har inletts och det skedde medan fler än 200 personer demonstrerade utanför tingsrätten.

15-åringens öde hade engagerat många. Besvikelsen över att mannen som medgav att han haft sex med henne, men utan tvång, inte skulle få sina handlingar bedömda av en domstol, var stor.

I den överprövning förutsätts nu att den gamla våldtäktsutredningen kompletteras.

Mannen försåg enligt uppgift flickan med narkotika i samband med att de hade sex. Det väcker misstanke om sexuellt utnyttjande av person i beroendeställning, enligt vad vice överåklagare Marianne Ny skriver i ett pressmeddelande.

Det ska också utredas om det handlat om köp av sexuell handling av barn, eftersom mannen visste att flickan inte på långa vägar hade fyllt 18.

Men även bortsett från det, mynnar överprövningen ut i konstaterandet att underlaget räcker för åtal för våldtäkt. Precis som Erik Schreiber bedömt, så länge 15-åringen levde. Han ändrade dock sin bedömning när flickan dog och inte själv kunde medverka vid rättegången.

Schreiber vill inte kommentera hur ärendet drivs nu eller hur det kommer att drivas. Han har lämnat det ifrån sig till annan åklagare.

Schreiber tror dock att det underlag han var med och tog fram tillsammans med de kompletteringar som nu ska göras ska räcka för fällande dom mot mannen.

- Jag har ju en gång åtalat på de uppgifter flickan lämnat och jag bedömde dem som trovärdiga, säger Schreiber.

Flickans mamma överväger parallellt med att åtalet mot 42-åringen nu tas upp igen, också att kräva Jönköpings kommun på skadestånd, enligt Sveriges Radio Jönköping. Flickan bodde på ett behandlingshem som kommunen drev och där verksamheten fungerade dåligt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.