Åtal mot Röda Korschef dröjer

Publicerad 2009-09-22 12:03

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Brottsutredningen mot den före detta Röda Korschefen tar längre tid än väntat och därför kommer åklagaren begära en förlängning av åtalsbeslutet.

- Man hittar saker och ting under utredningens gång och därför kommer jag hos tingsrätten begära en förlängning i åtalsfrågan i slutet av veckan med 3—4 veckor, säger chefsåklagare Alf Johansson till TT.

Ett beslut i åtalsfrågan skulle egentligen ha fattats senast 29 september.

- Och så är det ju kvarstad på honom, säger Alf Johansson.

Han lämnade i somras in en begäran om kvarstad hos tingsrätten på sammanlagt 6,6 miljoner kronor för att kunna säkra de skadeståndkrav på samma summa som Röda Korset och Cancerfonden har på mannen.

Den brottsmisstänkte förre chefen sparkades i slutet av maj sedan enskilda medarbetare på Röda Korsets huvudkontor slagit larm till ledningen om misstankar om fakturafiffel i stor skala. Röda Korsets skadeståndskrav ligger på 5 miljoner kronor och Cancerfonden, där han arbetade i början av 2000-talet, kräver honom på 1,6 miljoner kronor.

Ytterligare två personer, leverantörer till Röda Korset, misstänks också vara inblandade i svindelhärvan.

- Vi håller nu på att sammanställa förundersökningsmaterialet och sedan ska de misstänkta och deras försvarare få ta del av protokollet, säger Alf Johansson.

Han vill inte kommentera om utredarna hittat ännu mer pengar som kan ha svindlats från Röda Korset och Cancerfonden.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke norra Stockholm.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Foto: Alamy

Hit åker vi helst på sportlovet

Utlandsresor fortsätter locka allt fler. I år har vintertrötta svenskar bokat 8 procent fler resor än förra året. En del destinationer är slutsålda.

Foto: Scanpix

Jonas Sjöstedt väljer USA före Kuba

Svarar på kritiken: ”Det är självklart så att Kuba är en politisk diktatur och att USA, trots alla sina brister, är en politisk demokrati.”

Foto: Apichart Weerawong / AP Förutom bombmannen själv ska tre personer ha fått mindre allvarliga skador.

Man skadad av sin bomb i Bangkok

Gripen svensk kopplas till händelsen. En man som uppges vara iranier skadades svårt av en bomb i Thailands huvudstad Bangkok på tisdagen.