Brottsutredningen mot den före detta Röda Korschefen tar längre tid än väntat och därför kommer åklagaren begära en förlängning av åtalsbeslutet.
- Man hittar saker och ting under utredningens gång och därför kommer jag hos tingsrätten begära en förlängning i åtalsfrågan i slutet av veckan med 3—4 veckor, säger chefsåklagare Alf Johansson till TT.
Ett beslut i åtalsfrågan skulle egentligen ha fattats senast 29 september.
- Och så är det ju kvarstad på honom, säger Alf Johansson.
Han lämnade i somras in en begäran om kvarstad hos tingsrätten på sammanlagt 6,6 miljoner kronor för att kunna säkra de skadeståndkrav på samma summa som Röda Korset och Cancerfonden har på mannen.
Den brottsmisstänkte förre chefen sparkades i slutet av maj sedan enskilda medarbetare på Röda Korsets huvudkontor slagit larm till ledningen om misstankar om fakturafiffel i stor skala. Röda Korsets skadeståndskrav ligger på 5 miljoner kronor och Cancerfonden, där han arbetade i början av 2000-talet, kräver honom på 1,6 miljoner kronor.
Ytterligare två personer, leverantörer till Röda Korset, misstänks också vara inblandade i svindelhärvan.
- Vi håller nu på att sammanställa förundersökningsmaterialet och sedan ska de misstänkta och deras försvarare få ta del av protokollet, säger Alf Johansson.
Han vill inte kommentera om utredarna hittat ännu mer pengar som kan ha svindlats från Röda Korset och Cancerfonden.