Dubbelmördaren Anders Eklund

Åtalen mot Eklund- detta har hänt

Publicerad 2008-10-06 10:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Anders Eklund har erkänt att han har mördat och våldtagit Engla Höglund och Pernilla Hellgren. Sedan tidigare är han dömd för flera sex- och våldsbrott. DN.se sammanfattar vad som har hänt.

Den 5 april i år försvann 10-åriga Engla Höglund när hon cyklade hem till familjens bostad i Stjärnsund. Hennes cykel hittades 500 meter från bostaden, men det fanns inga andra spår efter flickan. Räddningstjänst, frivilliga, hundar och helikoptrar deltog i sökandet som pågick i några dagar.

Två dagar senare grips Anders Eklund på Hallandsåsen misstänkt för människorov. Hans bil hade då fastnat på ett fotografi som en förbipasserande av händelse tagit. Ungefär en vecka senare erkänner Anders Eklund att han har mördat Engla Höglund och pekar ut platsen där han har dumpat kroppen.

31-åriga Pernilla Hellgren hittades mördad i Falun den 4 juni 2000. Hon var på tillfälligt besök i staden för att fira sin mammas födelsedag. Tidigare under kvällen hade hon umgåtts med sin syster, men när hon var på väg hem till mamman igen våldtogs och mördades hon. Kroppen hittades i ett skogsparti.

Polisen hittade ingen gärningsman. När Anders Eklund greps i samband med Engla Högslunds försvinnande konfronterades han med att hans dna kunde kopplas till mordet på Pernilla Hellgren. Han erkände då att han bragt henne om livet.

Den 8 juli 2006 utsattes en kvinna för ett våldtäktsförsök i Sandviken. Ingen gärningsman hittades trots att en annan kvinna hade fotograferat honom. Efter att Eklund greps misstänkt för människorov kopplades han även till detta brott.

I fallet med Engla Höglund åtalades Eklund för grov våldtäkt mot barn samt mord. Han åtalades även misstänkt för grov våldtäkt och mord gällande Pernilla Hellgren. Han åtalades även för barnpornografibrott och var även misstänkt för våldtäkt mot kvinnan i Sandviken. På rättegångens sista dag ändrades dock åtalspunkten till våldtäktsförsök.

Rättegången inleddes i Stockholms säkerhetssal, som var utlånad till Falu tingsrätt på grund av hotbilden mot Eklund, inleddes den 21 juli. Efter ett uppehåll avslutades sedan rättegången den 25 september.

Rättsmedicinalverket och socialstyrelsens rättsliga råd har bedömt att Anders Eklunds inte lider av en så pass allvarlig psykisk störning att han inte kan dömas till ett fängelsestraff.

42-årige lastbilschauffören Anders Eklund är sedan tidigare dömd för flera sex- och våldsbrott. Han dömdes bland annat till ett år och tio månaders fängelse efter att ha dragit in en kvinna på en toalett i en festlokal i Hofors 1994. Där ska han ha slagit och slitit i henne.

Han har även dömts för att vid olika tillfällen ha blottat sig, varit våldsam mot kvinnor, försökt tvinga sig till sex samt försökt våldta kvinnor.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.