Åtvidabergsbor samlar pengar till kvinna dömd för misshandel

Publicerat 2008-11-13 16:14

Den 76-åriga kvinnan dömdes i tingsrätten för att ha misshandlat en nioårig pojke med en käpp. Nu samlar Åtvidabergsborna pengar till kvinnan så att hon ska slippa betala böter ur egen ficka.

- Situationen har gått över styr. De stödjer ju en misshandlare och det är oerhört kränkande för vår son som mår jättedåligt, säger pojkens mamma Sandra Johansson, till DN.se.

Samhället Åtvidaberg i Östergötland är inte stort. I hela kommunen bor 11.000 invånare. När familjen Johansson går ut vet alla vilka de är, trots att de bara bott i samhället i ett år.

- Folk kastar blickar och pekar. Det känns väldigt obehagligt. Dessutom har det skrivits mycket i lokalpressen och de tar in insändare nästan varje dag. Nu i veckan läste vi en uppmaning till oss att vi borde gå med blommor till kvinnan, säger Sandra Johansson.

Det som hänt är att kvinnan slagit pojken med en käpp och det har hon också erkänt. För det är hon dömd för ringa misshandel i tingsrätten. Som straff ska hon betala 2.000 kronor i dagsböter samt 500 kronor till Brottsofferfonden. Pojken och hans familj har inte begärt något skadestånd.

Kring omfattningen av misshandeln går berättelserna isär. Enligt pojken ska kvinnan ha slagit honom flera gånger med käppen; i bakhuvudet, i ryggen och på benen när han sprang upp för trapporna för att hämta en sak han glömt.

Enligt kvinnan hade flera pojkar sprungit och busat i trappuppgången tidigare på dagen och när de kastade in körsbär i brevinkastet blev hon "rosenrasande". Hon öppnade dörren och där stod en pojke som hon slog till en gång i baken med käppen. På grund av att hon har reumatism i händerna blev inte slaget särskilt hårt, enligt kvinnan.

För lokaltidningen Östgöta Correspondenten har kvinnan tidigare förklarat sitt agerande mot bakgrund av att hon blivit trakasserad av barngäng i åldern sju till tolv år i flera år. Den nioåriga pojken och hans familj hade dock bara bott granne med kvinnan i en vecka när hon slog till honom.

Nu får hon stöd i samhället.

Leif Blomqvist som äger och driver Spelhörnan i Åtvidaberg har startat en insamling till den 76-åriga kvinnan så att hon ska slippa betala sina böter med pensionen.

- Det har jag gjort för att alla grannar och de som bor runt omkring är mina kunder. De har alla blivit trakasserade av småungar i flera år. Efter det som hänt stod de här hela dagarna och pratade om att något borde göras, så jag gjorde vad mina kunder efterfrågade, säger Leif Blomqvist.

Är insamlingen ett stöd för att kvinnan slog pojken?

- Jag kan inte kalla det för ett slag, det var en tillrättavisning. Och som vuxen måste man få tillrättavisa barnen, säger han.

Hur tror du att pojken och hans familj uppfattar insamlingen?

- Det vet jag inte. Jag tror säkert att de mår dåligt, säger Leif Blomqvist.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

”Nej till fri etablering av vårdcentraler”

De rödgröna i Stockholm presenterear alternativ vårdmodell. ”De borgerliga tar inte hänsyn till att ohälsan varierar mycket inom länet.” 3

DN Debatt. ”Här är vårt alternativ till Filippa Reinfeldts Vårdval.” 40

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 13

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 145

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 12

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. Cybook och Letto. 11

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 19

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11