Autistiska ungdomar vårdas som kriminella

Publicerad 2009-08-06 23:30

Foto: Jonas Lindkvist Personen på bilden har ingenting med artikelns innehåll att göra.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Autistiska ungdomar som tvångsomhändertagits av social­tjänsten placeras tillsammans med grova brottslingar på statliga ungdomshem. Nu kräver flera förbund att socialtjänsten och Statens institutionsstyrelse (Sis) agerar.

– Det är väldigt olämpligt att placera personer med autism med kriminella. Många är väldigt lättpåverkade och risken är stor att samhället, genom olämpliga placeringar, bidrar till att skapa brottslingar av dem, säger Anki Sandberg, ordförande på Riksförbundet Attention.
Även Riksföreningen Autism och Organiserade Aspergare är kritiska.

– Personer med autism får inte stöd- och behandlingsinsatser som är anpassade till deras annorlunda sätt att tänka, kommunicera och hantera sinnesintryck. De riskerar att utsättas för svår stress med allvarlig psykisk försämring som följd, säger Eva Nordin Olsson, ordförande på Riksföreningen Autism.

Bengt Johansson, placeringschef på Sis, säger att autister placeras med brottslingar bara i undantagsfall.

– Jag ser inget anmärkningsvärt i det här. Alla som kommer hit får i stort sett samma behandling. Vården skiljer sig nästan inte alls åt.

Är inte just det problemet?

– Många av dem som hamnar på ett särskilt ungdomshem med stöd av lvu har ett kriminellt beteende och har i många fall gjort sig skyldiga till väldigt allvarliga saker men är inte dömda ännu.

Adam, som egentligen heter något annat, tvångsomhändertogs sedan han skolkat från skolan, vänt på dygnet och vägrat att medicinera. Han är 18 år och fick nyligen dia­gnosen Aspergers syndrom.

– Anstalten är som ett riktigt fängelse, med taggtråd och galler, säger han. Nu hotar de med att förlänga vården tills jag lärt mig diska, laga mat, tvätta kläder, städa och studera perfekt. Detta är fel – det står ingenstans i lagen att man måste kunna laga mat, vakna klockan åtta varje morgon och lägga sig klockan tio på kvällen.

Med sin autism upplevs han som en udda typ av de andra.

– De har hotat att döda mig och jag har blivit slagen bara för att jag inte kan svara på deras frågor.

Adam har suttit frihetsberövad i sju månader.

– Jag har ett socialt handikapp och detta tror de att de kan lösa genom att fängsla mig på deras fängelseklinik. De behandlar mig som om jag vore kriminell.

Adam önskar att han fått hjälp enligt lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (lss). Då skulle han kunna få social träning och arbetsterapi utan att vara inlåst.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 2 0 tweets 2 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 140 9 tweets 131 rekommendationer

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 59 8 tweets 51 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 88 24 tweets 64 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.