Bagarskämt höll på att kosta jobbet

Publicerad 2007-11-15 15:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Två bagare hos brödfabriken Pågens i Malmö behagade skämta med arbetsgivaren och lade upp bageriets logotype på den populära sajten Facebook — men nu med namnet Plågen. Det höll på att kosta dem jobbet.

- Allting var bara en rolig grej från början, säger den ene bagaren, 34 år, till Skånska Dagbladets nätupplaga. Han har arbetat hos Pågens i tio år och är dessutom skyddsombud.

Men cheferna uppskattade inte tilltaget och de båda skämtarnas anställningar såg enligt tidningen ut att sitta löst. Men under ett möte med bagarna och deras fackliga företrädare fann arbetsgivaren att duon inte hade handlat med ond avsikt och nöjde sig med en tillsägelse.

- De fick en chans att förklara sig och vad jag förstår så är bilderna inget som de själva har konstruerat utan att de hade hämtat hem dem, säger Kent Wahlberg, en av de tre fackrepresentanter som var med på mötet med Pågens ledning.

Pågens informationsansvariga Charlotte Hagö bekräftar att de två bagarna fick en "erinran" men understryker att det inte är någon disciplinär åtgärd.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.