Banverket stoppar tågavgångar på flera håll

Uppdaterad 2010-02-03 23:30. Publicerad 2010-02-03 16:42

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Banverket kommer att fortsätta ställa in vissa tågavgångar i Skåne samt Göteborgs- och Stockholmsområdet med anledning av problemen som snöfallet de kommande dagarna väntas ställa till med.

Skälet är att Banverket vill kunna få i väg så många tåg som möjligt i rätt tid och dessutom hinna hålla alla växlar rena från snö och is.

De sträckor som berörs i Stockholmsområdet, fram till och med fredag, är Uppsala—Stockholm och Stockholm—Västerås.

I Malmöområdet glesas avgångarna ut på sträckorna Helsingborg—Lund, Helsingborg—Ängelholm, Svågertorp—Köpenhamn, Lund—Höör samt Helsingborg—Åstorp, åtminstone fram till och med fredag.

I Göteborgsområdet är enstaka tåg inställda.

– Men troligen kommer det att flyta på som vanligt där i morgon, torsdag, säger Tommy Jonsson, ställföreträdande chef för leveransdivisionen på Banverket.

Sträckan Laxå—Örebro reduceras också med vissa avgångar.

– I övrigt kommer det att rulla på något bättre under torsdagen, säger Tommy Jonsson.

Bedömningen är också att SL:s pendeltåg i Stor-Stockholm kan köras som vanligt i morgon, torsdag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 4 0 tweets 4 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så smälter Loreen segern.

DN:s Hanna Fahl på plats i Baku: ”Historisk tävling på flera sätt.” 59 8 tweets 51 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 140 9 tweets 131 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 20 7 tweets 13 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 91 24 tweets 67 rekommendationer

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix

Vem vinner Elitloppet?

DN:s trevexpert Leif Berg har svaret: Christophe Martens bakom Commander Crowe låter sig inte utmanövreras.