Bara ursvenskar i räddningstjänsten

Publicerad 2009-12-02 10:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Inte ens 3 procent av de anställda inom räddningstjänsten är kvinnor och andelen med invandrarbakgrund är ännu lägre, visar en rapport från Sveriges kommuner och landsting (SKL).

"Självklart är detta inte bra. En jämställd organisation med personal som speglar befolkningen bidrar till ökad förståelse för olika hjälpsökande individers behov och reaktioner i krissituationer - vilket vi tror leder till en bättre service. Den här frågan bör alla kommuner arbeta mer med", säger Håkan Sörman, vd i SKL.

En ny rapport om trygghet och säkerhet visar att det finns stora skillnader mellan kommunerna när det gäller vad invånarna riskerar att råka ut för. I glesbygdskommuner anmäls färre brott, men där är olyckor med personskador och bränder fler. I förortskommunerna är förhållandet det motsatta.

"Även om det finns skillnader mellan kommunerna kan resultaten inte kopplas till ökade resurser. Här handlar det i stället om hur resurserna används. Det finns flera exempel på kommuner som lyckas bra trots att förutsättningarna inte är de bästa", säger Håkan Sörman.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Foto: AP

Obama: Högre skatt för landets rikaste

Regeringens budgetförslag. Budgeten, som förkastades av republikanerna, innehåller även mer pengar till jobbsatsningar och väggbyggen.

Pappas sexövergrepp i rätten

Mot totalt nio barn, varav de flesta hans egna. Mannen från Jylland ska bland annat ha tvingat fyra av sönerna att ha samlag med sin syster.

Foto: Scanpix/Alamy Leverkusens tränare Robin Dutt mot Barcelonas Pep Guardiola.

David mot Goliat

Åttondelsfinal i Champions League. Leverkusen mot Barcelona är som David mot Goliat. Tyskarna hoppas kunna hålla drömmen vid liv ett tag till.

Rangers nära konkurs

Krävs på 525 skattemiljoner. Hamnar fotbollsklubben under förvaltning förlorar den tio poäng. Ligasegern är då mer eller mindre klar för Celtics.