Barn kan få tinnitus av mp3-spelare

Publicerad 2009-08-30 23:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sju procent av undersökta nioåringar har fått tinnitus, visar den första vetenskapliga studien om effekten av barns och ungdomars lyssning på mp3-spelare. "Det är oroväckande", säger Kim Kähäri, lektor vid Örebro universitet, som står bakom studien.

Vi ser dem överallt. Alla har de små vita och svarta öronsnäckor, på bussen, på gymmet, i skolan och på arbetet. Instoppade långt in i öronen kan de bli ett av våra stora folkhälsoproblem i framtiden.

I två delrapporter från Örebro universitet visar det sig att barn och ungdomar som lyssnar på mp3-spelare verkar löpa större risk att få hörselskador och tinnitus. Det är första gången som det görs en vetenskaplig studie av svenska barns lyssningsvanor.

I den första delrapporten av studien har forskarna undersökt 60 barn i nioårsåldern. 60 procent av dem lyssnade på musik med hörlurar. 28 procent av barnen lyssnade sällan, 26 procent lyssnade en till tre gånger per vecka, 6 procent lyssnade varje dag. Av dessa 60 nioåringar bedömdes sju procent ha konstant tinnitus, de har någon form av belastning av hörselcellerna.

– Det ligger nära till hands att tro att det kommer från fritidsljud och mp3-spelare, säger Kim Kähäri, medicine doktor och lektor vid Hälsoakademin och institutionen för handikappsvetenskap vid Örebro universitet.

Att 7 procent av nioåringarna hade tinnitus stämmer överens med internationella studier som gett liknande resultat, enligt Kim Kähäri.

95 procent av nioåringarna bedömdes höra bra eller ganska bra.

I den andra studien gjord bland 60 personer i åldrarna 16–55 år, där medelåldern var 32 år, har forskarna undersökt hur ofta och hur länge man lyssnar på musik, vilka hörlurar man använder och hur man uppfattar sin egen hörsel. Forskarna har också mätt ljudnivån i mp3-spelarna.

Delrapporten visar att hälften av deltagarna hade opåverkad hörsel. En fjärdedel av dem upplevde att de hade en hörselnedsättning. 16 procent hade tinnitus, 9 procent hade en ljudöverkänslighet och 4 procent var ljudtrötta. 10 procent av deltagarna uppgav att de sov med musik i hörlurarna.

– Det är en totalt onödig exponering. Det är ju insomnandet ungdomarna vill åt, men det ökar exponeringstiden vilket ger större risk att drabbas av skada, säger Kim Kähäri.

I snitt lyssnade de undersökta personerna på musik 104 minuter per dag. Vissa lyssnade runt 420 minuter per dag, alltså sju timmar, vilket Kim Kähäri avråder bestämt från.

– Det vi ser är att unga lyssnar oroväckande långa tider.

Hon anser också att det är oroande att många unga tillåts lyssna på musik under skoltid eftersom läraren bedömer att det blir lugnare då.

– De som lyssnar ofta lyssnar längre och har också högre ljudnivåer. De löper större risk för hörselskador och tinnitus.

De två delrapporterna kommer nu att byggas ut. Fem hundra enkäter ska skickas ut till gymnasieungdomar om deras mp3-användande och studien, som stöttas av Hörselskadades riksförbund, HRF, beräknas bli klar i sommar.

Kim Kähäri planerar att genomföra en undersökning bland fem hundra nioåringar nästa år.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.