MKB-skandalen

Barn med i omstritt boregister

Publicerad 2005-03-13 16:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Även barn kartlades i jakten på de oönskade hyresgäster som svartlistades av Malmö kommunala bostadsbolag, MKB. Bolaget har skaffat uppgifterna från skolan, och en lärare var utsatt från sådana uppringningar i tio år.

Skolledningen såg inga problem eftersom man uppfattade att den som ringde från MKB som en jurist som då skulle ha tystnadsplikt, skriver Sydsvenskan.

Enligt läraren ringde flera personer och ställde diffusa frågor om huruvida barnen var stökiga i skolan. En del barn brast i gråt när de fick höra om samtalen.

Bostadsbolagets vd, Lars Birve, säger till TT att han inte vet mer än det han läst i tidningen på söndagen. Själv kom Birve till MKB först 2000.

Vd:n säger att han precis har pratat med den tjänsteman som pekas ut och att denne inte arbetade hos MKB i slutet av 1980-talet utan kom dit tre, fyra år senare.

- Och vi går inte med på att en kartläggning av barn skulle ha pågått i tio år - det bestrider vi, säger Birve.

Ilmar Reepalu, som i egenskap av kommunstyrelsens ordförande i Malmö är ansvarig också för MKB, säger att MKB till för cirka 20 år sedan inte tog störningarna riktigt på allvar.

Därefter har företaget, enligt Reepalu, haft utgångspunkten att man ska kunna bo i MKB som hos vilken värd som helst - det vill säga kunna sova på natten och slippa en omgivning i social kris.

- Men det är möjligt att MKB har gått lite väl långt i den ambitionen. I dag är bolaget omtyckt bland hyresgäster, men det får aldrig vara någon tvekan om att ett bostadsföretag inte diskriminerar. Jag vet inte om det finns anledning att misstänka det, men det känns som att MKB satt ribban väldigt högt, säger Reepalu.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.