Allt fler svenskar begår barnpornografibrott. Trycket är så stort att polisen inte hinner med alla ärenden. Ett stort antal barnpornografibrott riskerar nu att preskriberas innan polisen hunnit utreda dem.
- Det ligger någonstans mellan 10 och 20 ärenden som härrör från 2004 och som preskriberas våren 2009, säger Stefan Kronqvist, chef för it-brottssektionen på Rikskriminalpolisen.
Hur många ärenden där risken för preskription är akut kan Kronqvist inte svara på.
- Det kan finnas andra ärenden som vi inte känner till där det är betydligt mer bråttom, säger han.
Trycket på utredarna har ökat de senaste åren. En av orsakerna är att barnpornografibrott blir allt vanligare.
- Tyvärr verkar det vara fler och fler människor som intresserar sig för barnpornografi. Antalet anmälningar har inte ökat dramatiskt men det kan i sin tur bero på att vi inte hinner med att åtgärda alla tips som kommer in. Helhetsintrycket är att det är betydligt fler som intresserar sig för den här typen av material än vad det var för några år sedan, säger Stefan Kronqvist.
Varje år får polisen in mellan 300 och 400 anmälningar om barnpornografibrott. 2006 var problemet med outredda ärenden akut. Då hade Rikskriminalpolisen över 100 ärenden som inte hade blivit genomgångna på sitt bord. För att lösa krisen lades stora delar av arbetet kring brotten ut på polismyndigheterna i landet. En stor utbildningsinsats gjordes och i dag finns över 100 poliser som är utbildade för att granska barnpornografiskt material.
Det räcker inte.
- Dels beror det på att vi måste prioritera de nya ärenden som kommer in som är väldigt grova. Och de ärenden som kommer in i dag tenderar att bli allt mer tidsödande. Det handlar om fler och fler bilder och fler och fler filmer som ska granskas. Det tar förfärligt lång tid, säger Stefan Kronqvist.
Arbetsbelastningen gör att de ringa barnpornografibrotten hamnar i skymundan. Den låga straffskalan gör att brotten läggs sist i kön och riskerar att preskriberas. Ringa barnpornografibrott preskriberas redan efter två år och brott av normalgraden efter fem år.
Ett annat problem är tekniken. Innan bild- och filmmaterial kan granskas ska det tas fram ur beslagtagna datorer och mobiltelefoner och skiljas från material som inte är intressant för utredningen. De it-forensiker som arbetar med att ta fram bild- och filmmaterialet jobbar med dator- och mobiltelefonundersökningar när det gäller alla typer av brott.
- Där finns flaskhalsen i dag. Det är en väldigt stor arbetsbelastning på den gruppen, säger Stefan Kronqvist.
För att lösa problemet hoppas han på fler anställda med rätt teknikkompetens.
- En annan lösning är att förbättra tekniken och det är vi i full färd med. Vi har väldigt mycket kontakt med våra nordiska kollegor och försöker hitta både tekniska och metodmässiga lösningar för att förbättra möjligheterna, säger Stefan Kronqvist.