Beatrice Asks uttalande om att skicka grälla kuvert hem till misstänkta sexköpare var av allt att döma ett olycksfall i arbetet, menar två rättsexperter som DN.se talat med.
Dennis Töllborg, juridikprofessor i Göteborg, tror att Beatrice Ask ”fick ett hjärnsläpp”, och att det hon ville säga helt enkelt var att människor styrs av socialt tryck.
– Och jag tror hon har en poäng. Det finns massor vi inte skulle göra om det fanns transparens i det. En sådan sak är om det blev allmänt bekant att man köpte sexuella tjänster.
Mer upprörd är Töllborg över att förre justitieministern Thomas Bodström krävde Beatrice Asks avgång.
– Det tycker jag är helt äckligt.
Han ställer Asks verbala missöde mot den kontroversiella utvisningen av de två terrormisstänkta egyptierna i början av 2000-talet, då Bodström var justitieminister.
– Hur många personer har frikänts i egyptisk militärdomstol och sedan fortfarande kallats terrorister av svenska politiker?
Generalsekreteraren i Sveriges advokatsamfund, Anne Ramberg, tillskriver också Beatrice Asks uttalande ”kontot för olämpliga uttalanden” när hon får höra att justitieministern backat.
– Det är bra att hon backar, och det fick man väl förutsätta att hon skulle göra.
Men skulle uttalandet verkligen vara ett uttryck för Asks uppfattning vore det allvarligt, menar Ramberg.
– Uttalandet är ju uttryck för en syn som bortser från en grundläggande rättsstatlig princip, nämligen oskuldspresumptionen. Tanken att man skulle sprida kunskap om misstänkta är alldeles främmande för en rättsstat.