Bil körde ner i damm

Publicerad 2009-12-28 23:38

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En bil med två personer körde ner i en damm på Arrievägen i Malmö på måndagskvällen. Föraren försökte undkomma en trafikkontroll, när han i stället förlorade kontrollen över bilen och körde av vägen.

– De vägrade stanna, men hann inte mer än tvåhundra meter innan de åkte av. Vi misstänker att båda var narkotikapåverkade, säger Calle Persson, informatör vid Skånepolisen.

Den ene mannen fördes till sjukhus med lindrigare skador. Den andre omhändertogs för provtagning, misstänkt för ringa narkotikabrott eller drograttfylleri. Det är inte klart vem av de två som körde bilen.

– Det får utredningen visa, säger Calle Persson vid Skånepolisen.

Männen ska ha lämnat uppgifter till polisen om att det fanns en tredje person i bilen. Personen har dock inte hittats, trots att polisen har sökt med hundar i området.

– Vi tror att de bara var två i bilen. Att säga att det fanns en tredje person som körde kan ju vara ett sätt att undgå misstanken om rattfylleri, säger Calle Persson.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Brommamamma / SVT Brölis pappa har svårt att inte curla.

Barntillåten satir om överklassen

Rikemanssonen Bröli möter verkligheten i nya tv-serien. Rika barn minerad mark i barnkulturen – inget försvar finns. ”Pappas pengar” lördagar.

The Viktor Report: Ropen skalla – safari åt alla.

Peter Wolodarski: Ett farligt experiment i praktiskt grupphat.

KD-topps tankar på ”underklassafari” får känslorna att svalla.