Bildt om Irakasyl och hedersmord

Publicerad 2011-01-21 05:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kritiska röster höjs mot Carl Bildt och Tobias Billström efter en Wikileaks-läcka om deras uttalanden 2007 om Irakflyktingar. Bildt ska bland annat ha tagit upp svenskarnas krav på en hårdare invandringspolitik. Yttrandena ska ha fällts när de båda träffade USA:s ambassadör.

Vid ett frukostmöte med bland andra den svenske ambassadören och USA:s ambassadör Ryan Crocker tog utrikesministern och migrationsministern enligt de hemligstämplade dokumenten upp den irakiska invandringen i Sverige, skriver Svenska Dagbladet.

Problemet var de irakier som Sverige inte ville bevilja uppehållstillstånd. Bildt ville ha en överenskommelse med Irak om återsändande av dessa. Om inte, skulle det vara omöjligt att upprätta en svensk ambassad i Bagdad, sade Bildt enligt dokumenten

– Utan ett regelverk för att skicka tillbaka tillståndslösa skulle invandringsproblemet skena okontrollerat i ett land med nio miljoner invånare, ska Bildt ha sagt.

Ministrarna ska också ha talat om flera hedersrelaterade mord i Sverige som lett till krav från svenskarna på en hårdare invandringspolitik.

Flera politiker, bland dem Cecilia Wikström, Europaparlamentariker för Folkpartiet, har reagerat starkt. Liksom flera andra hoppas hon att ministrarna är felciterade.

– Det är förfärlig retorik, jag hoppas verkligen och vill inte tro att de kan ha sagt något så avskyvärt, säger hon till SvD.

Bodil Ceballos, Miljöpartiets utrikespolitiska talesperson, anser att anpassningen till Sverigedemokraternas agenda belyses i Wikileakshandlingarna.

– Från moderaternas sida har man anpassat sig till främlingsfientliga krafter, vilket Reinfeldt sagt att man aldrig kommer att göra, säger hon.

Centerpartisten Fredrick Federleys kommentar är att han själv inte skulle ha använt det språkbruket.

Varken Bildt eller Billström vill kommentera dokumenten. Det gäller alla handlingar som släpps av Wikileaks

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jessica Gow Loreen vann ESC i utklassningsstil. Infälld: SVT:s chef Eva Hamilton.

SVT-chef självsäker inför nästa års final

Eva Hamilton trygg med Eurovisionuppdraget. Svenska tv-bolaget ser inget behov att ”hänga med i det ständiga rejset uppåt” mot jättesummor. 6 0 tweets 6 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter segern. 142 9 tweets 133 rekommendationer

Ifrågasätter svenskheten. Björn Söders utspel kritiseras på Twitter.

Se bilder: Loreen i fokus under vinnarkvällen. 21 7 tweets 14 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det för de andra länderna. 12 6 tweets 6 rekommendationer

Foto: Jussi Nukari / AP Halv stång i Hyvinge.

Hyvinge-skytt kände offren

Skottdramat i Finland. Den 18-årige gärningsmannen har gått på samma skola som personer han dödade. Han har stort vapenintresse.

Dansglada kongressapplåder

MP-kongressen avslutades. Schlagervinnaren spelades före språkröret Fridolins tal. ”Han fortsätter populistiska banan”, menar DN:s Mats J Larsson.

Eftersökt nazist avled vid 90

Klaas Carel Faber. Den nederländska tidigare SS-officeren dömdes redan 1947 för mord på judar men levde i frihet i Tyskland. 8 2 tweets 6 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström Ranya Soliman och Ebrahim Aljabare är positiva till förslaget.

Sänkt stöd om man inte flyttar till jobb

Regeringen vill skärpa kraven. "Viktigt att vi är tydliga med att man har ett eget ansvar att tacka ja till erbjudet jobb", säger integrationsministern. 95 24 tweets 71 rekommendationer