Bildt och Lundin Petroleum

Bildt ser oljeuppdrag som fördel

Publicerad 2011-10-22 20:41

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Utrikesminister Carl Bildt säger sig inte vara besvärad av frågorna om hans tidigare engagemang i oljebranschen.

– Det tycker jag inte, min huvuduppgift är tydlig: Jag är Sveriges utrikesminister, svarade Carl Bildt på TT:s fråga på en pressträff på Moderatstämman i Örebro, dit Bildt anlänt på lördagskvällen från besök i Turkiet och Indien.

– Jag tycker att det är en fördel för mig att jag har en bakgrund också i internationellt företagande och vet åtskilligt om detta, sade Bildt och tillade:

– Det innebär också att jag vet mycket mer om besvärliga situationer än vad jag skulle ha vetat annars, kanske inte om Etiopien dock eftersom jag aldrig har varit i landet.

Bildt sade på pressträffen att det pågår ett omfattande arbete inom UD och utifrån ambassaden i Addis Abeba för att stötta de två svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye under rättegången mot dem, en rättegång som ska återupptas den 1 november.

– Det är ett arbete som pågår på flera olika fronter och vi har också informerat Socialdemokraterna om det löpande. För det är viktigt att det blir både externt och internt stöd för de aktiviteter som sker i en sådan här situation, det underlättar möjligheterna för framgång längre fram, sade Bildt.

Bildt fick frågor om han ångrade sitt ursprungliga uttalande, när de två hade gripits, att UD hade avrått från att resa till området.

Det gör han inte sade han, och tillade att han också hade sagt att han tyckte att de skulle släppas fria.

Han avfärdade alla påståenden och spekulationer om att hans tidigare engagemang i Lundin Petroleum skulle inverka på hans engagemang för de svenska journalisterna.

– Det har ingenting med saken att göra, överhuvudtaget, sade Bildt.

Han upprepade att Lundin Petroleum inte hade någon verksamhet i Etiopien när han satt i styrelsen. En så kallad CSR-studie gjordes, men det var, enligt Bildt, aldrig en styrelsefråga.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Buss körde av väg – tolv till sjukhus

Trafiken släpps på igen. Tolv personer har skadats sedan en buss i linjetrafik kört av vägen strax norr om Karlstad.

Foto: Alamy

Rynkig sjuksköterska JO-anmäler sjukhus

En 64-årig manlig sjuksköterska tänkte söka jobb på Södersjukhuset men blev förbannad när han läste annonsen. Tv-seriesnygga sjuksköterskor sökes.

Foto: Roger Turesson Johanna Pettersson är en av konstnärer som ställer ut på Nordiska museet.

Hemslöjden firar 100

Hemslöjden firar i år sitt 100-årsjubileum runt om i Sverige. Såväl Liljevalchs och Nordiska museet deltar i jubileet. ”Vi ska blicka framåt”.

Johanna Pettersson ställer ut. Publikmagnet på Nordiska museet.