Björklund vill ge omdömen från förskolenivå

Publicerad 2009-10-08 13:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Jan Björklund gör nu officiellt tummen upp för att betygsätta elever i förskoleklass. – Jag ser ingen anledning till att man ska hemlighålla information om eleven för föräldrarna.

Vid en interpellationsdebatt i riksdagen vid lunch på torsdagen gjorde Jan Björklund (FP) klart vad han tidigare menat med att ”öppna för betygsliknande omdömen från förskoleklass”. Det ska bli möjligt för lärare att ge elever i förskoleklass skriftliga omdömen, sa utbildningsministern. Hur omdömena utformas är upp till varje lärare.

Så en gradering med icke godkänd, godkänd och väl godkänd är möjlig?
– Det kommer inte att finnas något förbud för hur omdömet ska utformas, säger Jan Björklund.

Bakgrunden till debatten är Haninge kommuns beslut att i maj 2008 införa betygsliknande omdömen för sina sex-åringar. Beslutet kritiserades av Skolinspektionen men godkändes av länsrätten. Skolinspektionen har sedan dess efterlyst ett förtydligande i skollagen om vad som är tillåtet eller inte.

– Omdömena i Haninge kommun var utformade i tre grader: “Når målen på ett självständigt sätt”, “når målen” och “riskerar att inte nå målen”. Men i lagen finns inga mål för förskoleklassen. Inte heller ämnen eller kursplan, säger Ingegärd Hilborn, chefsjurist på Skolinspektionen.

Hon frågar sig vad betygen ska relatera till, när några mål inte finns.

– Vem fastställer målen? Om det är upp till varje kommun blir betyget godtyckligt, säger hon.

På det svarar Jan Björklund att förskoleklassen nu kommer att regleras.

– Vi täpper igen luckorna i vårt skollagsförslag som kommer i vår. Förskoleklassen ska bli en del av grundskolan och sträva efter de mål som gäller för lågstadiet.

De nya bestämmmelserna börjar gälla från och med juli 2011.

Läs mer: Utbildningsministern vill förtydliga regelverket

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix

”Polisen slog min son med batong”

Hockeyderbyt i Globen. För första gången tog AIK-supportern med sig sin sjuårige son till en elitseriematch. Det slutade i kaos och ett svullet ben.

807 JO-anmälningar. Polisen nöjd med den egna insatsen.

”Osäker kultur i klackarna.” Tar inte med sina barn till derbyt.

”Det är tystnaden som skrämmer.” Läs Johan Esks krönika om derbyt.

Foto: AP

Nu kan djur få ett eget larmnummer

Nytt ”SOS-nummer” föreslås. ”Man kan jämföra det med 112”, säger Robert ter Horst, veterinär på länsstyrelsen i Västra Götaland.

Fler djurskyddsärenden förra året. Ökade kraftigt i Stockholms län.

Häst hade halvmeterbreda hovar. ”Den kunde inte röra sig.”

Foto: Scanpix

Pass förlängs – fler piloter kan somna

Nytt lagförslag. Svensk pilotförening varnar.

Ryanairs piloter: Säkerhet kan inte garanteras.

Kramtjuv har gripits i Gävle

Man fick en kram – blev bestulen på plånbok. 22-åring gripen av polis. Kramande ficktjuvar har uppmärksammats även i Stockholm.

Foto: Charlotta Smeds

Krögare upprörs av razzior

Ska stoppa skattesmitning i Italien. Tillslagen delar landet i två läger.

Kontroller fick omsättning att öka. Så påverkas restaurangbranschen.