Pollen

Björkpollen på väg in över Sydsverige

Publicerad 2008-03-30 22:15

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Pollensäsongen har redan startat. Och som allt i år är det rekordtidigt. De närmaste dagarna kan björkpollen från Europa dra in över Sydsverige. Och kommer värmen på allvar väntas en pollenexplosionen om någon eller några veckor.

Känsliga personer kan redan ha märkt av att det finns björkpollen i luften trots att det bara är månadsskifte mars-april.

Än så länge är det i så fall björkpollen från kontinenten som förs hit med vinden.

- Vi varnar just nu för att det kan komma björkpollen fjärrtransporterat med sydliga vindar nerifrån Europa, säger Agneta Ekebom, pollenbiolog på palynologiska laboratoriet vid Naturhistoriska riksmuseet.

De närmaste dagarna väntas mer mild luft från Europa komma upp med sydvindar över Sverige.

Björkblomningen börjar ta rejäl fart nere på kontinenten. I Österrike varnas för höga halter av björkpollen de närmaste dagarna, och i Tyskland låga till måttliga halter.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Semenya vill lämna hela könsfrågan

Diskussionen om hennes kön är avslutad. Caster Semenya, 21, könstestades och stängdes av från allt tävlande i elva månader.

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Lång väg kvar för Grekland

Detta händer nu. Sparpaketet är godkänt men ännu är inte nödlånet i hamn. Grekland står inför långa och svåra utmaningar.

Greklands ödesstund. Kräver år av egna ansträngningar.

Kravaller när Grekland sa ja. Se bilderna från Aten.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.