Bluffuniversitet - nu även i Sverige

Publicerad 2009-03-20 23:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Bluffuniversitet har länge varit en plåga i USA – nu har de första nått Sverige. Affärsidén är att sälja dyra distanskurser och examensbevis med tjusiga titlar. Men för köparen är examensbevisen helt värdelösa.

Scandinavian university of science and technology med säte i en postbox i Angered har redan stängt ned sin hemsida. Men Alhuraa university in Sweden har både sin svenska och holländska hemsida uppe och erbjuder studier som ska leda till examen ända upp till doktorsnivå.
 

Här erbjuds ett brett spektrum av utbildningar inom ekonomi, matematik, idrott, psykologi och juridik. Studierna kostar cirka 9.000 till 17.000 kronor per år. Av Alhuraas arabisk-, kurdisk- och engelsktextade hemsida framgår att man som målgrupp har bland annat den irakiska befolkningen i Sverige, som i dagsläget uppgår till cirka 140.000 personer.
 

Hemsidan ger ett seriöst intryck. Ett porträtt visar en ”professor” i biblioteksmiljö. Det framgår att Alhuraa university in Sweden är en filial till det nederländska ”universitetet” med samma namn och att det är ackrediterat av WAUC, World association of universities and colleges i USA, WAUC är välkänt för att sälja fuskackrediteringar till bluffuniversitet världen över.
 

Alhuraas svenska huvudsäte ska ligga i Vällingby i västra Stockholm. Det ska även finnas studiecenter i Angered, Kristianstad och Örebro.
 

Att få tag på universitetets adress rent fysiskt är svårare. På namnskyltarna till företagshotellet i ett av Vällingbys industriområden finns inget universitetsliknade namn. Där ligger en dansskola, ett byggnadsföretag, en djuraffär, ett skolfotoföretag och ett antal andra företag.
 

– De har nyligen flyttat. De hyrde tidigare på plan 3. Jag tror att de skulle flytta till Kista, men tyvärr har vi inget telefonnummer eller adress, svarar telefonisten.
 

Hon är dock mycket hjälpsam och ger oss ett namn och ett organisationsnummer till den ekonomiska förening som uppges driva universitetet. Den nya adressen går, enligt bolagsregistret, till en sportklubb, som har en c/o-adress i ett pittoreskt område i västra Stockholm.
 

Vid en hage står några barn och matar kaniner. I ett av de faluröda husen, som ägs av Stockholms stad, har sportklubben sin expedition. När personalen hör att vi frågar efter Alhuraa hänvisar de till en man i föreningen, som även visar sig vara revisor för den ekonomiska förening som driver universitetet.
 

– Jag har hjälpt några killar att dra i gång det hela organisatoriskt. Jag vet egentligen inte så mycket om verksamheten, men jag har förtroende för de här killarna, säger han.
 

Bolaget, som registrerades som en ekonomisk förening den 19 augusti år 2008, har en styrelse med fyra medelålders män. En av männen uppges bo i Nederländerna. De andra har bostadsadresser i Stockholm. En av de i Sverige bosatta männen har en blygsam inkomst på 59 755 kronor för taxeringsåret 2008. De andra två hade ingen taxerad inkomst. Och ingen av dem finns registerade som näringsidkare eller som innehavare av F-skattesedel.
 

Revisorn och en av styrelsemedlemmarna i Alhuraa känner varandra genom sportklubben, som båda är aktiva i. Enligt revisorn har studenter på Alhuraa-universitetet suttit i sportklubbens lokaler och skrivit på sina tentor. Hur många som köpt universitetets tjänster vet han inte.
 

– Jag känner till minst tolv studenter som har betalat in avgift på 8.000–10.000 kronor. För det ska de få en individuell kursplan och ett slags intyg, säger han.

Han hänvisar till den 53-årige styrelseledamoten för mer utförlig information om verksamheten. Styrelseledamoten svarar inte på telefonen, så vi åker till hans bostad. När vi kommer fram står han utanför dörren.
 

– Vi går till mitt kontor, säger han och visar oss vägen tillbaka till sportklubbens lokal strax intill.
 

På ett papper ritar 53-åringen upp sin vision av Alhuraa-universitetet i Sverige. Han hävdar att han gick in i projektet för att hjälpa studenter som tvingats avsluta sina studier i Irak av säkerhetsskäl. Studierna sker på distans.
 

– Alhuraa-universitetet har funnits i Holland i fem år. Nu sprider det sig i hela Europa, säger han. Representanter från Holland kom hit på ett officiellt möte innan vi startade.
 

Han beskriver hur de fyra personerna bakom svenska Alhuraa snabbt blev osams om inriktningen på verksamheten.
 

– Jag ville samarbeta med svenska myndigheter och universitet, men när jag inte fick gehör för de tankarna drog jag och en annan av styrelseledamöterna oss ur. Nu har vi begärt att den ekonomiska föreningen bakom den svenska delen av universitetet ska läggas ned.
 

En kontroll med Patent- och registreringsverket, PRV, visar dock att samtliga styrelseledamöter fortfarande sitter kvar och att den ekonomiska föreningen är verksam.
 

– De har skickat in ett protokoll där de har beslutat om nedläggning, men formellt kan det inte gå till på det sättet och därför har vi bara lagt ärendet åt sidan, säger en anställd på PRV.
 

De svenska studenterna erbjuds nu på Alhuraas svenska hemsida att flyttas över och fortsätta på Alhuraa-universitetet i Nederländerna.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Brand i butik mitt i centrala Rinkeby

Brandförsvaret försöker hindra spridning. En kraftig brand har på tisdagsmorgonen rasat i en klädbutik i Rinkeby centrum.

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Sänkta kreditbetyg för flertalet länder

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hustrun misstänker regimkritikers död

Har flytt med de två barnen. Bristen på information från myndigheterna gör att hon inte kan utesluta att han inte lever längre, säger hon till AFP.

Washington tillåter homovigslar

Delstaten är nu USA:s sjunde område att acceptera. Ny äktenskapslag.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.