Lokalt och regionalt polisarbete räcker inte. Det hävdar förre justitieminstern Thomas Bodström (s) och föreslår att ett sammanslaget Säpo och Rikskriminalen får huvudansvar för att bekämpa den organiserade brottsligheten.
- Jag tycker att polisen ofta gör ett jättebra jobb lokalt. Men när det gäller den organiserade brottsligheten behöver man jobba mer centralt, säger Bodström och fortsätter att argumentera för ett "svenskt FBI".
Sverige har två nationella polisorganisationer: Säkerhetspolisen och Rikskriminalpolisen. Säpo, med cirka tusen anställda, verkar under särskilda sekretessregler och hanterar spionage och andra hot mot rikets säkerhet, terrorism och politiska brott. Rikskriminalen, där 550 personer jobbar, arbetar i öppenhet och förstärker landets 20 länspolismyndigheter i fråga om grova brott, seriebrott och organiserad kriminalitet. Här finns även Nationella insatsstyrkan, NI, och Sveriges Interpol-kontor.
- Uppdelningen är anpassad för en annan tid. Idag är det den organiserade brottsligheten som är det främsta hotet mot Sverige, inte ryska spioner, säger Bodström.
En sammanslagning föreslogs i en statlig utredning redan i slutet av 1990-talet. De senaste årens ökning av kriminella gäng och utpressningsbrottslighet gör att tiden nu är mogen, menar Bodström.
- Regeringen måste inse allvaret. Effekten av en sammanslagning kommer att bli mindre revir, mindre administration, mer effektivitet och ett bättre underrättelsearbete.
Är det verkligen nödvändigt, en färsk rapport från Brottsförebyggande Rådet, BRÅ, visar ju att de polisinsatser som sker regionalt ofta har god effekt?
- Jo, men samtidigt finns det problem med att tänka alltför regionalt. Jag tror exempelvis inte att göteborgarna känner sig särskilt trygga idag. Det går inte att dutta lite här och lite där, man måste ta ett nationellt grepp.