Hemmagjorda filmer på Youtube ska övertyga politikerna om att de måste göra något åt bostadsbristen. Det tror Hyresgästföreningen i södra Skåne som uppmanar skåningar att skicka in filmer och berätta hur de drabbats.
– Vi vill samla ett hundratal olika filmer för att visa politikerna att här finns det människor av kött och blod som är drabbade av bostadskrisen i Skåne, säger Johan Klintberger, utredare på hyresgästföreningen region södra Skåne, till Sveriges Radio Malmö.
Hyresgästföreningen presenterade i våras en rapport om att bara drygt hälften, 53 procent, av alla Malmö- och lundabor mellan 20 och 27 år hade egen bostad.
De filmer de får in ska skickas till politiker för att få saken till en valfråga, men man vill också synas i sociala medier, bloggar med mera.
– Det är kanske lätt att glömma bort de som är drabbade. Men när man ser en 26-åring som fortfarande bor hemma hos sina föräldrar, och lider av det, då kanske man tar det mer på allvar. Vi ska verkligen se till att det här blir en snackis som är intressant att titta på, säger Johan Klintberger.
Han menar att frågor om jobb och bostäder hör ihop i det kommande valet.
– För att skapa jobb så måste man också se till att det finns bostäder där jobben finns, säger Johan Klintberger.